Od zachwytu po sprzeciw – wystawa młodej sztuki w BWA
PIŁA Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie w BWA
Galeria BWA i UP w Pile zaprosiła na wernisaż wystawy zatytułowanej „Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie”. Jest to wystawa pokonkursowa laureatów konkursu – studentów i absolwentów państwowych wyższych uczelni artystycznych, która doskonale ukazuje trendy, jakie panują obecnie w sztuce. Ekspozycja budzi skrajne odczucia: od zachwytu po sprzeciw. Niewątpliwie wywołuje emocje. A takie jest przecież zadanie sztuki.
Jesienią 2018 roku została ogłoszona VIII edycja konkursu malarskiego organizowanego przez Wydział Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, adresowanego do studentów i absolwentów kierunków malarskich na publicznych uczelniach artystycznych w Polsce. Wyłoniono zwycięzców i to ich prace, a także kilku innych młodych artystów nominowanych do nagrody głównej, można teraz obejrzeć w galerii BWA w Pile. Dodajmy, że konkurs ma coraz większą rangę, a malarstwo młodych artystów stoi na wysokim poziomie.
Wystawa budzi skrajne emocje. Podczas piątkowego wernisażu zwłaszcza młodzi ludzie wyrażali pełen zachwyt dla tej ekspozycji. Niestandardowa – co trzeba zaznaczyć – jest także jej aranżacja. A wśród prac są poza obrazami także eksponaty przestrzenne, jak obiekty wykonane przez Jędrzeja Hofmana z cyklu „Małe przyjemności”, np. pączek czy lód na patyku – w pastelowych barwach, z imitującymi czekoladę, lukier i kolorowe posypki szczegółami. Te wywołują największy szok u oglądających. Autor eksperymentuje z formą malarską i materialnie nawiązuje nią do rzeczywistości. Prace wykonuje z klejów kostnych, kredy szampańskiej, wosku, farb.
– Myślę, że te wrzucone w przestrzeń przedmioty obrazują w jakiejś części słodkość życia, którą ludzie sobie sami stwarzają, którą się otaczają i w której ostatecznie toną, bo to słodkość aż do mdłości – mówi jedna z uczestniczek wernisażu.
Na przeciwległym biegunie – już nie tak „słodkie”, a może „słodkie inaczej” – są prace wykonane m.in. z żywic, acetonu, szkła kryształowego, obrazujące ludzkie wydzieliny. To „wizualna metafora procesów fizjologicznych i metabolicznych zachodzących w ludzkim ciele” autorstwa Marcina Janusza. Mogą odstręczać, ale są i na swój sposób piękne, kolorowe, niczym nowoczesna biżuteria. Ta dwoistość intryguje i zmusza oglądającego do refleksji.
Laureat konkursu Krzysztof Mętel w swoich realistycznych pracach zastanawia się nad utopijnymi marzeniami o wolności i lepszym świecie. „Wyraźnie wyczuwalne są tutaj wątki związane zarówno z pamięcią, jak i aktualnym kontekstem ekonomiczno – politycznym” – pisze Agata Rodriguez, jurorka. Uwagę zwracają wielkoformatowe kolaże Amandy Korol, która podejmuje temat mniejszości łemkowskiej w Polsce i na świecie. Dobromiła Hada – Jasikowska „wychodzi w przestrzeń” tworząc w niej obrazy ze skrawków tkanin, fragmentów ubrań, w których odczytać można pewien smutek zacierania się, ale i oswajania wspomnień z dzieciństwa. Malarstwo Natalii Ibupoto to z kolei monochromatyczne abstrakcje, subtelne w formie, są wyrazem poszukiwania śladów odbitych na płótnie zdarzeń i minihistorii. Podoba się twórczość Kingi Popieli – młoda artystka nawiązuje do śladu i gestu artystycznego, próbując dociec co jest fundamentalnym elementem dzieła malarskiego. Wzrok przyciągają także portrety Gabrieli Staszak.
Na pilskim wernisażu gościli młodzi kuratorzy wystawy, autorzy jej koncepcji, a wśród nich – Marcin Lorenc, przewodniczący komisji konkursowej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
– Poziom prac był bardzo dobry i bardzo wyrównany, przez co dokonanie ostatecznych wyborów nie było łatwe – mówił, otwierając wystawę.
„Od tak dużej ilości prac może zakręcić się w głowie, ale można też dokonać kilku spostrzeżeń” – dodaje prof. Marek Jakuszewski (UAP), juror.
W ósmej edycji konkursu Jury wybierało z 223 nadesłanych zgłoszeń. Ostatecznie wybrano 15 nominowanych. Prace większości z nich – w tym laureata oraz osób wyróżnionych – prezentuje wystawa w Pile.
Laureatem Nagrody Artystycznej UAP w ósmej edycji konkursu, jak wspomnieliśmy wyżej, został Krzysztof Mętel. Wyróżnienie otrzymały Naila Ibupoto, Natalia Brodacka oraz Amanda Korol. Nagroda Artystyczna UAP wynosi 10 000 złotych. Wszystkie osoby nominowane do Nagrody Artystycznej UAP otrzymały zaproszenie do udziału w wystawie konkursowej w Poznaniu i w Pile oraz nagrody rzeczowe.
Wernisaż uświetnił występ pilskich muzyków Karoliny Furmańczyk i Karola Szonowskiego, którzy przygotowali specjalny program z muzyką ilustracyjną pod prezentowaną ekspozycję.
Wystawa jest różnorodna, ale w swojej wymowie mocno spójna. Można ją oglądać do soboty, 18 maja.