O tym, jak cennym skarbem jest wolność… Koncert światowej klasy!

O tym, jak cennym skarbem jest wolność… Koncert światowej klasy!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa. Razem dla Niepodległej” 

PIŁA  Jazzmani upamiętnili swoim występem ważne dla historii Polski rocznice. I podbili Piłę!

Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy dla upamiętnienia 100-lecia powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy i 80. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę zachwycił zgromadzonych w Collegium Maximum Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile pilan i gości z regionu. Na stojąco oklaskiwali amerykańską wokalistkę Karen Edwards, Big Band Eljazz Józefa Eliasza oraz chórzystów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wydarzenie uroczyste i wzniosłe! Muzycznie – koncertowa perła! Wydarzenie zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Pile ze starostą Eligiuszem Komarowskim, pilskie Biuro Wystaw Artystycznych oraz Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile.

W wypełnionej po brzegi sali Auditorium Maximum pilskiej Państwowej Uczelni im. S. Staszica (do 1 września – PWSZ) w minioną niedzielę 1 września odbył się przepiękny „Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność/ Freedom” – artyści wykonali „Sacred Concert” – Koncert Muzyki Sakralnej – najważniejsze dzieło życia Duke’a Ellingtona. A wystąpił Big Band ELJAZZ, Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Amerykanka Karen Edwards – kompozytorka i jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek, zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance, która w swojej karierze współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett. Koncertuje na całym świecie. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Uczestnicy koncertu mieli niebywałą okazję posłuchać artystki na żywo i doświadczyć jej możliwości wokalnych.

Absolutnym fenomenem jest także Big Band Józefa Eliasza, który obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Eljazz Big Band jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem. Jeśli „dorzucić” do tej grupy absolutnie wybitnych wykonawców, równie doskonałych chórzystów bydgoskiego Uniwersytetu, nagradzanego, mającego na swoim koncie wiele sukcesów, także międzynarodowych, otrzymamy zespół idealny. 17 muzyków Eljazz, ponad 20 chórzystów, dyrygent Benedykt Odya i Karen Edwards – to była moc! Muzyczna uczta!

Koncert w ich wykonaniu był umiejętnym połączeniem jazzu i swingu z muzyką chóralną. „Romanse” solistki w partiach wokalnych z bluesem, spirituals i gospel zachwyciły zebranych. Indywidualne solówki gitarowe, na trąbce, klarnecie i absolutny majstersztyk – prezentacja umiejętności Józefa Eliasza na perkusji, dopełniły całości. Owacyjnie przyjęto m.in. jazzowy standard wyśpiewany po mistrzowsku przez Karen Edwards „Forever and ever”. Widownia wstała i podziękowała wykonawcom długim aplauzem.

Wydarzenie uświetniło trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

– Wspominana tragiczna rocznica wybuchu II wojny światowej ma swój wolnościowy kontekst. 1 września 1939 roku nasi przodkowie zostali zmuszeni do walki na śmierć i życie z potężnym wrogiem, który na kilka lat wziął Polskę w niewolę, pozbawiając niepodległości. Jednak pomimo usilnych starań, nie dał rady zabić w narodzie pragnienia wolności i dążenia do niej wszelkimi sposobami. Odzyskanie wolności okupione zostało morzem krwi i ofiar oraz niezliczonymi dramatami ludzkimi i – bardzo często – niewyobrażalnymi cierpieniami. To uświadamia nam, jak cennym skarbem jest wolność. Nieprzypadkowo nadaliśmy temu koncertowi tytuł „Wolność / Freedom”. Cóż może być lepszego na taką okazję od docenienia wolności…? Cieszymy się dzisiaj z wolności odzyskanej przez Polskę 100 lat temu. Uczcijmy pamięć i bohaterstwo tych, którzy 80 lat temu stanęli bronić tej wolności. Cieszmy się z wolności zdobytej 30 lat temu – mówił Eligiusz Komarowski, pilski starosta, witając przybyłych na koncert.

„Sacred Concert” poprzedziły dwie krótkie historyczne prelekcje: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.

Dodajmy, że koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową. O to, by to wsparcie dotarło do Piły, zadbali m.in. nasi parlamentarzyści, którym starosta pilski podziękował na scenie wręczając róże. Odebrali je posłanka Marta Kubiak oraz posłowie Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. Osobne podziękowania skierowano do kandydatki na senatora RP w zbliżających się wyborach Jolanty Turczynowicz- Kieryłło oraz dyrektorów pilskich instytucji, które pracowały przy organizacji koncertu.

– Są to osoby w sposób prawdziwy i autentyczny wsparły nasze wydarzenie. Parlamentarzyści byli ambasadorami naszych wniosków o dofinansowanie koncertu oraz pikniku historycznego, który odbył się tu na terenie uczelni także w dniu dzisiejszym. Te wydarzenia nie odbyłyby się, gdyby nie ich zaangażowanie. A ponieważ przyjęliście państwo ten koncert z takim entuzjazmem, będziemy wszyscy razem bardzo się starali, by spotkać się w tej sali ponownie za rok i wysłuchać równie wspaniałego koncertu – powiedział E. Komarowski.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content