„O sztuce w BWA” z Paulą Marinelli
Ponad 300 uczniów wzięło już udział w spotkaniach z artystami regionu pilskiego.
O sztuce, gongach i dzwonkach Koshi, czyli muzykoterapia z Paulą Marinelli
W pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych jakiś czas temu zainaugurowano cykl spotkań pod nazwą „O sztuce w BWA”. W listopadzie odbyły się kolejne już warsztaty – poprowadziła je pilska artystka Paula Marinelli. Warsztaty są adresowane do młodzieży pilskich szkół średnich, dla których organem zarządzającym jest Powiat Pilski, a bohaterami spotkań – artyści regionu pilskiego.
– W ciekawej scenerii, wśród wartościowych dzieł sztuki, przybliżamy tematy związane z malarstwem, grafiką i fotografią – mówi Edmund Wolski, dyrektor Galerii.
Cykl został zainaugurowany w październiku warsztatem z Barbarą Pierzgalską – Grams, artystką mieszkającą w Przyłękach (gm. Trzcianka), która w swojej twórczości zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i projektowaniem odzieży unikatowej.
Teraz młodzież spotkała się z Paulą Marinelli, twórczynią z Piły, zajmującą się wieloma dziedzinami sztuki. Paula Marinelli ukończyła Neue Kunstschule w Monachium; otrzymała mecenat artystyczny w Amsterdamie pod okiem Agnes Bompy; studiowała także muzykoterapię, która dzisiaj mocno akcentowana jest w jej twórczych działaniach.
Zebranej w BWA młodzieży opowiadała o swojej artystycznej drodze, malarskich mistrzach i realizowaniu marzeń.
Mowa była m.in. o Leonardzie da Vincim, renesansowym artyście i uczonym, Pablu Picassie – twórcy kubizmu i Janinie Kraupe-Świderskiej, polskiej malarce współczesnej, której twórczość stanowi olbrzymią inspirację dla działań P. Marinelli. Kraupe-Świderska była jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Związana z krakowską awangardą, należała do środowiska uformowanego podczas okupacji w kręgu Kunstgewerbeschule – założonej przez Niemców szkoły dekoratorów. Jej twórczość miała olbrzymi wpływ na drogę artystyczną pilanki Pauli Marinelli.
Artystka przeprowadziła także warsztaty z muzykoterapii prezentując instrumenty używane w technikach relaksacyjnych, takie jak gong, kryształową misę, czy dzwonki Koshi.
– Zainteresowanie tymi zajęciami ze strony nauczycieli i ich uczniów przerosło nasze oczekiwania. Zorganizowaliśmy dwa spotkania z Barbarą Pierzgalską – Grams, choć planowaliśmy początkowo jedno. Na warsztaty z Paulą Marinelli zgłosiło się natomiast tyle klas, że zmuszeni byliśmy zorganizować trzy spotkania, by w czasie wzrostu zachorowań na covid nie zagęszczać sali i zachować wymagany dystans pomiędzy uczestnikami. Wzięła w nich udział młodzież z Zespołu Szkół przy Teatralnej – z panią Kingą Mikołajewską, z Zespołu Szkół im. S.Staszica – z paniami Justyną Szymańską i Ewą Rozpłoch, z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie – Skłodowskiej – z paniami Joanną Rachubą i Moniką Jarosz oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile – z paniami Iną Rogusz i Anną Lejbą. Łącznie uczestniczyło w tych spotkaniach już 300 uczniów – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
– W naszym zamyśle spotkania te mają rozbudzać w młodzieży zainteresowanie sztuką i wyższymi wartościami, a oprócz tego przygotowywać do I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych. Turniej zaplanowany jest na luty 2022 roku.
Bohaterką kolejnego, grudniowego spotkania będzie Anna Kluza, malarka i animatorka, jedna z twórczyń nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”.