Narodowe Czytanie na patio BWA

Narodowe Czytanie na patio BWA

Polskie nowele z aktualnym przesłaniem – czytali uczniowie, radni i parlamentarzyści.

W piątkowy wieczór na patio naszej Galerii BWA odbyło się Narodowe Czytanie’ 2019, na które zaprosił Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Galerię odwiedziło mnóstwo gości. Atrakcją wydarzenia był koncert Kataryniarza Bydgoskiego Marcela, zaproszonego do BWA w nawiązaniu do „Katarynki” – jednej z nowel wybranej do odczytania tego wieczoru.

A nowele B. Prusa („Katarynka”), H. Sienkiewicza („Sachem”) i S. Żeromskiego („Rozdziobią nas kruki, wrony”) czytali m.in. uczniowie pilskich szkół, poseł Grzegorz Piechowiak, wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich, Łucja Zielińska – dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile i radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radna Powiatu Pilskiego Iwona Schulz, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Zgiep – Porzucek, Angelika Zygmunt – dyrektor I LO w Pile, Bogumiła Cybulska – prezes pilskiego UTW, Joanna Wyrwa – Krzyżańska – dyrektor PiMBP i Przemysław Pochylski – członek Zarządu Powiatu Pilskiego, który zebrał największe brawa za emocjonalną interpretację noweli „Sachem”. Co więcej, Przemysław Pochylski zmodyfikował nieco tekst Sienkiewicza, by dostosować go do naszej rzeczywistości… I tak w finałowej scenie już nie tylko „sypią się półdolary i dolary”, ale także „marki i euro”, a cyrkowa publiczność robi „sweet-fotki”. Bo przesłanie tej noweli okazuje się być bardzo aktualne…

Gośćmi wydarzenia byli także zaprzyjaźnieni z Piłą przedstawiciele partnerskiego powiatu Schwalm Eder w Niemczech. Przyjechali do Piły, by wziąć udział w niedzielnym Półmaratonie Philipsa, a piątkowy wieczór postanowili spędzić z nami. Otrzymali oni upominki i prezenty od Starostwa Powiatowego w Pile, które wręczył wicestarosta Arkadiusz Kubich. Sportowcy ze Schwalm Eder pozostali z nami także na drugą część wieczoru, na koncert i poczęstunek.

A był to koncert bydgoskiego kataryniarza Marcela (zaproszono go w nawiązaniu do wybranej do czytania noweli „Katarynka” Bolesława Prusa), czyli pana Marka Lewandowskiego, który gra na oryginalnej katarynce z 1887 roku. Zainteresowanie instrumentem było ogromne. Kataryniarz grał, opowiadał o tym, jak działa katarynka, skąd bierze wałki z muzyką, jak się je tworzy, a także pozował do pamiątkowych fotografii. Jednym słowem: Działo się!

Każdy z uczestników spotkania otrzymał książeczkę z nowelami czytanymi tego wieczoru oraz okazjonalną pocztówkę i mógł na tych pamiątkach przystawić pieczęć Narodowego Czytania’ 2019 przesłaną organizatorom z Kancelarii Prezydenta RP. A pieczęcie z energią i zaangażowaniem stawiał wicestarosta A. Kubich. Kolejka po odbitkę ustawiła się bardzo długa…

Czytający stworzyli przepiękną atmosferę, organizatorzy – pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile, Galerii BWA oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – przygotowali ciekawą, korespondującą z atmosferą i ideą spotkania scenografię, podobał się koncert, upominki i wszystkie pyszności, na które zaproszono publiczność i wykonawców. To był piękny wieczór.

 

 

Skip to content