Linie | Bogdan Wegner, Natalia Wegner, Krzysztof Ryfa – zaproszenie na wernisaż

Linie | Bogdan Wegner, Natalia Wegner, Krzysztof Ryfa – zaproszenie na wernisaż

Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zapraszają na wernisaż:

Linie | Bogdan Wegner, Natalia Wegner, Krzysztof Ryfa

14 marca 2024 (czwartek), godz. 19.00

Czas trwania wystawy: 14 marca do 19 kwietnia 2024

***

„Na ostatnim płótnie Bogdana Wegnera widnieją trajektorie łuków. Duży format wymagał siły, kondycji. Mimo zwątpień, udało się go ukończyć. Mniej tu szerokich pociągnięć pędzla, szpachli, więcej szczegółów, wynikających z chęci uchwycenia wizji. W katalogu wystawy „Pszczelim okiem”, która odbyła się w Muzeum w Szreniawie, Tata umieścił komentarz: Gniazdo… miejsce dorastania, uczenia się świata, dom rodzinny. Stąd się wychodzi, ale i wraca. To w naturze ożywionej także legowisko, ptasie gniazdo, ale również barć, pasieka, ul. Odloty i powroty.

Dla Niego pierwszym portem był Czempiń. Dla nas trojga takim miejscem stał się dom w Mosinie.

Między orzechem a jałowcem Tata ustawiał krzesło. Stąd obserwował obraz oparty o ramę trzepaka. Czasem za Jego plecami stawała Mama.

Malował latem. Wtedy było mu dobrze, ciepło. Wśród krzaków, trawników rodziły się egzotyczne miraże, Zatoki Perskie, Złote Letargi, Babilony. Ich zręby wyprowadzone były z linii znajomych dachów, płotów, gałęzi. Malowane w naturze, z jej kapryśną aurą, hartowały się, uodparniały na potencjalne „warunki ekspozycyjne”.

Potem pojawił się Krzysztof, spontaniczny, energiczny, z podobnym rozumieniem malarstwa. Czekaliśmy na jego powroty z plenerów. Siadaliśmy przed pośpiesznie ustawionym szpalerem płócien. Zaczynały się dyskusje, pojawiały charakterystyczne „malarskie” gesty, wyciąganie dłoni, mrużenie oczu. Niektóre z obrazów, na życzenie Taty, zostawały dłużej, by można było obcować z bezdrożami, jakże polskimi, jasnymi jak po przelocie jeźdźców.

Tata i Krzysztof, malujący w plenerze… Jeden nie opuszczając domu, drugi, co rusz, zrywając się w trasę.

A w pokoju na piętrze moje papiery rozsypane na podłodze. Wrażliwe na wilgoć. W oczekiwaniu na moment, gdy staną się wobec siebie chmurą, drogą, zaoraną ziemią. Łączone wtedy i przytwierdzane do deski. Brane pod rozwagę.

Pejzaż najważniejszy, jedyny. Jego tutejszy konstrukt widoczny w napięciach ziemi i nieba. Nurtujący, poruszający, nie dający spokoju. Temat nieskończony.

Linie biegną w głąb terenu, by znowu się spotkać. Gdzieś między orzechem, jałowcem, gdzie tyle wspólnych rozmów, intensywnego patrzenia. Bo jeszcze niedawno tak było. I będzie nadal. Musi być.”

Natalia Wegner

***

Bogdan Wegner

Urodzony w 1946 r. w Czempiniu, zmarł 19.06.2023 r. w Mosinie koło Poznania. Studia odbył w PWSP w Poznaniu. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1972 r. W latach 1974-1983 był asystentem, potem adiunktem w macierzystej uczelni, w pracowni malarstwa prof. Jana Świtki. Od 1983 r. prowadził samodzielnie VII Pracownię Rysunku. W okresie 1990-1996 pełnił funkcję prorektora do spraw artystycznych. Od 1995 r. był profesorem zwyczajnym. Opiekun i recenzent wielu przewodów doktorskich, habilitacji i postępowań o nadanie tytułu profesora w uczelniach w Poznaniu, Toruniu, Katowicach, Wrocławiu. Wieloletni członek senatu uczelni. Za pracę pedagogiczną odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Współzałożył Galerię Miejską w Mosinie (obecnie Galerię Sztuki), miejsce znaczących prezentacji sztuki współczesnej.

Natalia Wegner

Urodzona w 1974 r. w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom obroniła w Pracowni Linorytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Po studiach, w latach 1999-2004, pracowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis jako asystentka prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego. Od 2003 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie pełniła funkcję asystentki prof. Ireneusza Domagały. W 2011 r. uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2020 r. stopień doktora habilitowanego. Od 2021 r. jest kierownikiem XII Pracowni Rysunku. Od 2016 r. współpracuje z Galerią 33 w Ostrowie Wielkopolskim.

Zajmuje się malarstwem na papierze, stosując technikę kolażu polegającą na umieszczaniu w obrazach spreparowanych malarsko materiałów. Zrealizowała 40 wystaw indywidualnych, brała udział w około 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Mosinie pod Poznaniem.

Krzysztof Ryfa

Urodzony w 1959 r. w Jeleniej Górze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecna nazwa: Uniwersytet Artystyczny). Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, którą prowadzi od 2012 r. Twórca Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Alternatywy 33 gromadzącego twórców z Europy i innych kontynentów. Kurator wystaw, animator kultury, pedagog, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów m.in. w Gołuchowie, Antoninie, Ostrowie Wielkopolskim. Jest członkiem ZPAP, Okręg Warszawski.

Zrealizował wiele wystaw indywidualnych, bierze udział w prezentacjach zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2023 roku pokazał obrazy na 21 wystawach w kraju i za granicą, w tym sześciu indywidualnych.

Jego największą inspiracją jest pejzaż, który ma okazję obserwować podczas licznych podróży

Zwiedzanie wystawy:

15 marca – 19 kwietnia 2024 r. w godz.: pon., pt. 9.00 – 15.00 wt. – czw. 9.00 – 19.00

Działalność Galerii BWA PP jest finansowana z budżetu Powiatu Pilskiego

Skip to content