Katarzyna Olter „JESTESTWO” – zapraszamy na wystawę

Katarzyna Olter „JESTESTWO” – zapraszamy na wystawę

21.10.2020
Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile oraz Autorka zapraszają na wystawę fotografii „JESTESTWO”
Zapraszamy na wystawę fotografii Katarzyny Olter do Małej Galerii BWA, którą uruchomiliśmy właśnie przy dużej Galerii wystawienniczej przy ul. Okrzei 9/2 w Pile.
– Nie jest to fotografia realistyczna. Staram się w moich pracach pokazać to, co nie jest widoczne okiem. Wywlekam na plan pierwszy ukryte w przestrzeni bądź zatopione w nas, ludziach, prawdy i mity. Historie zasłyszane i te osobiście przeżyte. Dobrać się do przyczyny – mówiąc dosadnie, do bebechów – naszych działań, do tego, co je inicjuje. Do źródeł naszych wiar i zwątpień. Do kolebki wielkich czynów i marnych upadków. Pokazać je jako coś realnego: bliznę na ciele, rysunek na duszy, plamę na psychice. Jako coś, co rysuje się mocno i zostaje namacalne z nami przez lata, czasem na zawsze. Co albo nas zdobi, albo oszpeca. Bohater moich najnowszych prac to zwykły obywatel, sąsiad, przesiąknięty teoriami, przepełniony ideami, naukami. Prawdami i kłamstwami. Nabrzmiały religiami, nadęty wartościami i zatkany antywartościami. I tym wszystkim umocniony. Albo… zatruty. Wszystko zapisane ma na skórze. Informacje płyną jego tętnicami… Ale nie przed każdą otworzą się drzwi do jego głowy i serca. Odbiorcę pytam: Jakie malunki nosisz na sobie? Jak wygląda niewidoczna mapa Twojego ciała? – mówi autorka o ekspozycji.
Prace te mają jasny przekaz: jesteśmy utkani z historii, z kultury, z wiekowych idei. Z tego, co wynosimy z lekcji w szkole, z interakcji z przyjaciółmi i nieprzyjaciółmi. Z kościoła, z pracy i z domu. Na każdym te doświadczenia zostawiły swój ślad. Każdy nosi je w sobie i NA SOBIE inaczej.
– Moje prace mówią właśnie o tym, co nas określa, a pozostaje niewidoczne. Jesteśmy dziećmi Ziemi. Ale i jej więźniami.
Wystawa będzie czynna od 23 października do 28 grudnia 2020. Ze względów epidemilogicznych nie planujemy wernisażu z udziałem publiczności.
Zwiedzanie: poniedziałek-piątek: 9.00-15.00; środa: 9.00-19.00
Zwiedzanie tylko w maseczce ochronnej, po uprzednim zdezynfekowaniu rąk. Zachowaj bezpieczny odstęp – 2 metrów!
Zapraszamy!
Mała Galeria BWAiUP w Pile, ul. Okrzei 9/2
Skip to content