KAREN EDWARDS & JAREK ŚMIETANA
Środowe popołudnie, 15 czerwca 2011 roku w sali Młodzieżowego Domu Kultury rozbrzmiewało muzyką jazzową, rockową, bluesową. A wszystko za sprawą zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych koncertu JAREK ŚMIETANA TRIO, z którym wystąpiła amerykańska wokalistka i pianistka KAREN EDWARDS. Zagrali również MARCIN LAMCH – kontrabas, gitara basowa, JACEK PELC – perkusja, no i oczywiście JAROSŁAW ŚMIETANA – gitary.
Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Wielokrotnie była nagradzana „Grammy Award for Jazz Performance”. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in. ze Stevie Wonderem, Tonym Bennettem i Prince’m. Urodzona w Greenville, Południowa Karolina, USA. Pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła Baptystów. Już od dzieciństwa muzyka soul i gospel stała się główną inspiracją tej wyjątkowej pieśniarki i pianistki. Mrs. Edwards ukończyła studia na University of North Texas w klasie fortepianu. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Występowała w klubach i teatrach muzycznych Nowego Jorku i Los Angeles. Koncerty Karen Edwards to nie tylko niezwykłe przeżycie muzyczne, ale także znakomity „show”. Od kilku lat współpracuje z Jarkiem Śmietaną i jego Triem, z którym koncertowała w całej Europie. W 2002 r. nakładem firmy JSR ukazała się płyta Karen Edwards i Jarka Śmietany wraz z jego Triem „Everything Ice”.
Jarosław Śmietana jest wybitnym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie, a także wielu krajach świata. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem,Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy z którym współpracuje do dzisiaj. Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – „SONGS and other ballads” w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne („Jazz Forum”, „Gitara i Bass”) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.
Jacek Pelc – muzyk jazzowy. Absolwent klasy perkusji Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy (1978) oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (1982). 1978–1982 – liczne koncerty estradowe, festiwalowe, klubowe i częste nagrania radiowe z akademickim Big-bandem (m.in. dłuższa współpraca z Andrzejem Rosiewiczem), koncerty klubowe ze Stanisławem Sojką, oraz z Kwintetem Jerzego Główczewskiego (pierwsze nagranie archiwalne dla Programu III Polskiego Radia z koncertu w klubie Pod Jaszczurami – Kraków), wreszcie angaż na stanowisko perkusisty u Jarka Śmietany w grupie Extra Ball – początek intensywnej pracy w trasach koncertowych i udział w nagraniu płyty „Mosquito” z gościnnym udziałem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Brał udział w polskich i europejskich festiwalach jazzowych (Jazz Nad Odrą, Jazz Jamboree, North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Jazz Ost/West i inne.).
Marcin Lamch – polski kontrabasista jazzowy, basista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie w klasie kontrabasu Michała Konopelskiego. Pierwsze muzyczne doświadczenia zdobywał w zespole KaPeLa Trio oraz pod czujnym okiem Janusza Yaniny Iwańskiego. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim. Współpracował lub współpracuje m.in. z Andrzejem Przybielskim, Yaniną Iwańskim, Wojciechem Konikiewiczem, Adamem Rogersem, Chromosomos, duetem Lipnicka&Porter, Voo Voo, Martyną Jakubowicz, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Tubisem. Do jego fascynacji zaliczyć można muzykę ludową, reggae, jazz, jungle, ambient, new folk, punk, rock&roll, funk, soul.