INTERDYSCYPLINARNE SPOTKANIA TWÓRCÓW – MALWA 2011 – LUCHOWO
W dniach 5.09. – 16.09. 2011 w Ośrodku Wypoczynkowym „Malwa” w Luchowie koło Łobżenicy odbył się kolejny plener – Interdyscyplinarne Spotkania Twórców. Udział wzięli artyści ze środowiska pilskiego, poznańskiego, łódzkiego i warszawskiego: Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Paulina Brodowska, Jarosław Chrabąszcz, Marek Haładuda, Anna Lenkiewicz, Tomasz Lietzau, Marta Mrówka, Lucyna Pach, Barbara Pierzgalska-Grams.
EKSPRESJA, WSPÓLNOTA, CZŁOWIEK
W rozważaniach o sztuce ekspresyjnej wkrada się trochę psychologii, ale jej elementy są chyba niezbędne, by spojrzeć na budzącą się w nas potrzebę ekspresji jako na coś co najlepiej zaspokoić może właśnie sztuka. Wszelkie potrzeby mają to do siebie, że wołają głośno o to, by zostać zaspokojonymi. Nie inaczej jest z potrzebą ekspresji.
Sztuka jest również dziedziną, która stwarza wspólnotę. Nie jest konieczny ani wymagany fizyczny kontakt osób. Wystarczy, że połączą ich wspólne przeżycia. I takie spotkanie wystarczy w zupełności. Ale to zapewnia właśnie sztuka. Staje się atmosferą Aloha enterprise 8080 , w której się uczestniczy, która stanowi fragment naszego istnienia, podobnie jak wielu innych, nieznanych ludzi, z którymi zostajemy związani przez to samo uczestnictwo .
SPOTKANIA są twórczą odskocznią od szarości dnia codziennego. Poprzez doświadczenie twórczej ekspresji dąży się do tego by zwiększyć świadomość, redukować stres i napięcia, wspierać rozwój emocjonalny – doświadczać i wyrażać uczucia, poprawić relacje z innymi, zwiększać dostęp do wyobraźni i kreatywności. Nie są dniami lenistwa – lecz mozolnej pracy.
Oczywiście zaspokojenie potrzeb ekspresji i bycia razem, do którego przecież każdy człowiek podświadomie dąży, w obrębie sztuki przejawiać się może w rozmaity sposób…
Niekiedy powstające dzieło sztuki staje się tą rzeczywistością, z którą człowiek się identyfikuje, niekiedy zaś widzi się w niej swe przeciwieństwo, swe dopełnienie, swe możliwości.
Przeżycie sztuki jest zawsze czynnikiem rozluźniającym schematy, w jakich ludzie widzą samych siebie, źródłem wzruszeń, przebijających skorupę martwoty, wytworzonej przez okoliczności, przez złe doświadczenia, przez surowość walki o byt.
Właśnie dlatego ekspresja, jaką zapewnia sztuka, nie jest prostą rejestracją tego, co człowiek wie i myśli o sobie, nie jest bezpośrednią o nim opowieścią; w tej ekspresji – i na tym polega jeden z paradoksów sztuki – człowiek odnajduje się bogatszy i jakby odmieniony, chociaż właściwie pozostaje sobą.
Powstające w trakcie tegorocznych SPOTKAŃ prace będą eksponowane na wystawie poplenerowej w Galerii BWA i UP w lutym 2012 roku.