Ikony w BWA – międzynarodowa wystawa w pilskiej galerii

Ikony w BWA – międzynarodowa wystawa w pilskiej galerii

Blisko 100 ikon autorstwa 57 artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski!

W piątek, 16 kwietnia, o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż online międzynarodowej wystawy ikon w Galerii BWAiUP w Pile. Wystawa odbywa się w ramach II Międzynarodowego Przeglądu Współczesnego Malarstwa o Motywach Religijnych i nosi tytuł „Słowo stało się Ciałem”.

Pilska placówka pokaże 92 ikony aż 57 twórców z sześciu krajów.

– W piątek, 16 kwietnia, online na naszym facebookowym profilu odbędzie się wernisaż wystawy ikon „Słowo stało się Ciałem”, na który serdecznie, wraz z Powiatem Pilskim, zapraszamy – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.  

Galeria zaprasza do oglądania online na profilu facebookowym BWAiUP otwarcia ekspozycji w piątek, 16 kwietnia, od godz. 19.00, a także oprowadzenia po wystawie.

Gościem piątkowego wernisażu będzie Mateusz Sora, jeden z kuratorów wystawy, która do Piły przyjechała z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie była prezentowana w marcu br.

Pilskie BWA  ma już na swoim koncie wystawę „SŁOWO CIAŁEM / OBRAZ SŁOWEM” – pierwszy w Pile przegląd współczesnego malarstwa o motywach religijnych. Planowana wystawa ikon to II Przegląd. Będzie to międzynarodowa wystawa, a swoje prace zaprezentuje aż 57 artystów: z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski.

Kuratorami wystawy są Mateusz Sora oraz Katarzyna Jakubowska – Krawczyk. Większość prezentowanych ikon powstała podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy w 2020 roku.

Mateusz Sora: – Warsztaty organizujemy od 2009 roku, w Nowicy, to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Warsztaty to przedsięwzięcie które rozgrywa się ponad granicami etnicznymi. Do końca nie wiedzieliśmy, czy te warsztaty dojdą do skutku. Także termin wystawy był przesuwany trzykrotnie. Mamy nadzieję że ta wystawa wpuści trochę światła i optymizmu w obecne mroczne czasy.

Katarzyna Jakubowska – Krawczyk, Uniwersytet Warszawski: – Wybierając temat warsztatów „Słowo stało się Ciałem” chcieliśmy wrócić do klasycznych przedstawień w sztuce sakralnej, po to, by pokazać jak z tymi klasycznymi tematami  przez wieki obecnymi w sztuce radzą sobie twórcy współcześni.

– Zawsze przed warsztatami wybieramy taką pracę, która pojawi się na plakacie i na okładce katalogu – w tym roku jest to praca Ulyany Tomkevych z Ukrainy, komisarza warsztatów. Mam wrażenie, że ten wybór wpłynął trochę na tematy, które malarze wybierali do swoich prac. To Zwiastowanie było wybierane dość często, a  jest to niewątpliwe nawiązanie do tekstu z Ewangelii św. Łukasza, kiedy Maryja odpowiadając Gabryelowi mówi „Niech mi się stanie według słowa Twego”. I cytat, który stał się tematem warsztatów  z Ewangelii św. Jana „Słowo stało się Ciałem” został przez wielu kolegów odczytany właśnie w kontekście tej sceny Zwiastowania – dodaje Mateusz Sora.

Na wystawie w BWA oprócz wspomnianych ikon powstałych w ubiegłym roku w temacie „Słowo stało się Ciałem” pokazanych zostanie ponadto 37 ikon z poprzedniej wystawy zatytułowanej „Psalmy” powstałych podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy w 2019 roku.

Ze wstępu do katalogu wystawy „Słowo stało się Ciałem” czytamy:

„Bóg Słowem stworzył świat, Słowem od zarania historii powoływał i konsekwentnie powołuje człowieka do prawdziwego życia. Boże Słowo rozpala ludzkie serca, budzi pragnienie dążenia do Dobra, Piękna i Prawdy. (…) prace artystów są świadectwem obecności Słowa, które dzięki wcieleniu zamieszkało wśród nas …”

Wernisaż wystawy z pilskiej Galerii BWA będzie transmitowany online, na profilu facebookowym placówki. O godz. 19.00 – otwarcie ekspozycji z udziałem Mateusza Sory, następnie oprowadzenie po wystawie.

Skip to content