„DYDAKTYKA wasyłyk” – Zapraszamy na wernisaż wystawy

„DYDAKTYKA wasyłyk” – Zapraszamy na wernisaż wystawy

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile oraz Akademia Sztuki w Szczecinie zapraszają na otwarcie wystawy „DYDAKTYKA/ wasyłyk”. Wernisaż zaplanowano na piątek, 24 maja, o godz. 19.00.

Wystawa objęta tytułem Dydaktyka wasyłyk prezentuje wybrane ćwiczenia malarskie i rysunkowe studentów Grafiki i Architektury Wnętrz powstałe w I Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie w latach 2010- 2018.

Kierownikiem pracowni jest od początku jej istnienia dr hab. prof. ndzw. Elżbieta Wasyłyk, asystentką natomiast dr Natalia Szostak. Do 2014 funkcję tę pełniła dr Sylwia Godowska.

W wystawie biorą udział:

Damian Antolak, Weronika Bloch, Estera Broda, Kamila Dereń, Szymon Ciasnocha, Alicja Ciuksza, Katarzyna Dobrowolska, Sonia Łojko-Domosud, Beata Fartuszyńska, Wiktoria Herkt,  Maria Heś, Anna Jaślasz, Blanka Jaworska, Zuzanna Jeda, Magdalena Karska, Natalia Kozak, Diana Krueger, Karolina Kwiatkowska, Justyna Kwidzińska, Monika Lizak, Ewa Majchrzak, Mirosława Matulis, Roman Michalski, Joanna Momot, Honorata Mueller, Ewelina Patek, Marika Sadowska, Anna Szyksznian, Kinga Węgrzenowska, Mateusz Wojciechowski, Weronika Wolska.

– Wystawa prezentuje cztery kategorie tematyczne: studium postaci, układy przestrzenne, instrumenty dęte i perkusję. Stosowane w Pracowni metody dydaktyczne mają na celu wzmocnienie, poprzez studium z natury, percepcji wzrokowej i myślenia wizualnego studentów. Rozwijają wyobraźnię i rozbudowują pamięć wizualną. Sprzyjają doskonaleniu umiejętności manualnych i warsztatowych – wyjaśnia prof. Elżbieta Wasyłyk.

– Studium ludzkiej postaci pobudza w studentach szczególny rodzaj uwagi. Dopiero w zetknięciu z jej formą fizyczną i siłą rzeczywistej obecności uruchamia się w nich rodzaj plastycznej empatii, która komunikuje się zarówno w trakcie pracy jak i za pomocą powstałych przedstawień figuratywnych. Sporą część z nich mieliśmy przyjemność zaprezentować szerszej publiczności dzięki współpracy z INKU Szczecińskim Inkubatorem Kultury, który gościł naszą pracownię dwukrotnie: w 2016 r. z wystawą pt. ciało-pryzmat oraz w roku 2017 z ekspozycją zatytułowaną ciało-medium – mówi dr Natalia W. Szostak.

Od najbliższego piątku – 24 maja – będzie okazja obejrzeć prace powstałe w I Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie w Pile.

Wystawa będzie czynna do 15 czerwca br.

***

Elżbieta Wasyłyk – malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Laureatka Nagrody ZPAP 23. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej w 2017.

Autorka rozległej polichromii w kaplicy Kościoła pw. Bożego Ciała w Szczecinie, monografii Personalizm w malarstwie polskim. Symptomy personalizacji sztuki oraz skryptu dla studentów Struktura obrazu. Malarstwo i rysunek.

Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Narodowego Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Galerii „Dom Praczki” w Kielcach.

 

Natalia W. Szostak (ur. 1980 r. w Szczecinie) – artystka sztuk wizualnych w swojej praktyce łącząca techniki tradycyjne (malarstwo, rysunek, grafika) z nowymi (wideo, instalacja, działanie w przestrzeni). Absolwentka San Francisco State University (lic 2007 Malarstwo i Rysunek), Akademii Sztuki w Szczecinie (mgr 2012 Grafika) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dr 2018 Malarstwo i Rysunek).

Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2014) oraz nagrody dla wyróżniających się młodych artystów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez X-Power Gallery w Los Angeles (2009). W latach 2011–14 prowadziła oddolny projekt społeczno-artystyczny Platerøwka.

Obecnie wykładowczyni na Wydziale Sztuk Wizualnych szczecińskiej Akademii Sztuki. Autorka wystaw indywidualnych, m. in. w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Kunstquartier Bethanien w Berlinie. Uczestniczka licznych projektów artystycznych i wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Współpracuje z Galerią Ego w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content