Dobre wiadomości dla galerii sztuki!

Dobre wiadomości dla galerii sztuki!

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych, owszem, ale i muzeów oraz galerii sztuki – już od poniedziałku, 1 lutego 2021 – to dobra wiadomość!

W naszej Galerii BWA do 12 lutego oglądać można prace w ramach Salonu Pilskiego ART.2020 – 44. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Oczywiście obowiązują obostrzenia w związku z COVID-19 – maseczki, dezynfekcja dłoni, zachowanie dystansu 2 m od innych oglądających.

A już w piątek 19 lutego zaprosimy Państwa na kolejny wernisaż. Otworzymy wystawę poplenerową pt: „Odkrywanie tożsamości”. W ubiegłorocznym plenerze wzięła udział grupa znanych artystów malarzy z całego kraju, a także jedna artystka z Francji: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabella Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Renata Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk z Trzcianki.

-Plener malarski „Odkrywanie tożsamości” ze względu na pandemię miał charakter zdalny, artyści pracowali w swoich pracowniach na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez nasze Biuro, konsultując się z komisarzem pleneru Elżbietą Wasyłyk oraz z konsultantem historycznym Romanem Chwaliszewskim podczas prowadzonych videokonferencji. Dla zdecydowanej większości uczestników pleneru przygotowanie prac było niełatwym zadaniem, ponieważ Piła i powiat pilski są im zupełnie nieznane. A tym bardziej, że kontekst całej pracy, z założenia, miał mieć bardzo głęboką wymowę historyczną – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

Założeniem pleneru było artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego „odkrywania tożsamości” na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys.Jak artyści poradzili sobie z tym historyczno-kulturowym projektem? Niebawem się przekonamy.

O tym, jak będzie wyglądał wernisaż, czy możliwe będzie spotkanie się w Galerii podczas otwarcia ekspozycji – będziemy informować na naszych stronach.

Plener „Odkrywanie tożsamości” był częścią zadania „W czasie i przestrzeni – poszukiwanie regionalnej tożsamości” sfinansowanego z programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020”. Odbył się na przestrzeni sierpnia i września ub. roku.

Wystawie towarzyszył będzie katalog „Odkrywanie tożsamości” z fotografiami prac powstałych podczas pleneru.

Skip to content