Bernadeta Sudnikowicz. Akomodacja II – zaproszenie na wernisaż

Bernadeta Sudnikowicz. Akomodacja II – zaproszenie na wernisaż

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż do małej Galerii BWA PP:

Bernadeta Sudnikowicz. Akomodacja II

Czwartek, 7 września 2023, godz. 19.00.

Wystawa Akomodacja II to kolejna odsłona projektu o tym samym tytule. Projekt powstał w 2016 roku i systematycznie ewoluuje – część prac znajduje swoich odbiorców, a jednocześnie powstają nowe pomysły.

“Akomodacja” to prace na papierze akwarelowym. Materiałem użytym  jest ekstrakt kawy i czarny tusz. Ze względu na zastosowanie takiego zestawu jest to rodzaj techniki własnej.

Projekt składa się z dwóch rodzajów kreacji – monotypie oraz kompozycje o charakterze graficznym. Prace stanowią próbę wygenerowania narzędzia, dzięki któremu zmiana perspektywy w oglądzie rzeczywistości będzie możliwa natychmiastowo, bez konieczności bazowania na standardowych szablonach kulturowych. Ambiwalencja  osadzona w treści i formie dzieł, tworzy z nich rodzaj swoistego kalamburu, zarówno na poziomie intelektu jak i wrażeń zmysłowych czy emocji. Na poziomie formalnym natomiast czytelne są jednoczesne odniesienia do secesyjnej linearności, gładkości kształtów, roślinnej ornamentyki oraz przejawiająca się swoista brutalność i determinizm.

Bernadeta Sudnikowicz wykształcenie artystyczne uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka i finalistka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz przeglądów sztuki. Na swoim koncie posiada liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Czechach oraz na Litwie. Tworzy stosując różnorodne techniki m.in. akryl, akwarelę, techniki własne.  Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych, głównie w USA, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, RPA, Czechach, Niemczech.

(…) Kreski, wici, plamy tworzą ruchliwe, plenne kompozycje, które mogą być odzwierciedleniem procesów lub widoków wszechświata, począwszy od anatomii organizmów, po galaktyczne dyski.

Nieduże formaty zachęcają do analizy kształtów i dynamiki kompozycji, gdzie motyw i tło wymieniają się rolami. Przemykają przez myśl grafiki Jana Lenicy, z miękkimi, falującymi konturami.

Tutaj dominuje ściszona paleta. Oprócz tuszu, pigmentem jest kawa, zaskakująca świetlistością tonów od słonych, szklistych muśnięć, po gorycz esencji. Przechylając arkusz widać iskrzenie w miejscu nakładania się warstw, nadające mu wyglądu iluminowanej karty.

Misternym układom, gdzie linia i plama tworzą choreograficzną jednię, towarzyszy cykl monotypii uzyskanych przez odciśnięcie zabarwionych struktur na białym podłożu. Tajemnicą jest, jak za jednym dotknięciem udało się stworzyć przestrzenne, pejzażowe wręcz relacje. (…)

                                                                                                           dr hab. Natalia Wegner

Ważniejsze miejsca prezentacji prac “AKOMODACJA”:

• Galeria Grodzka – Kraków, 2016

• Galeria 33 – Ostrów Wielkopolski, 2016

• Galeria “A” – Teatr Lalek „Arlekin”, Łódź, 2016

• Międzynarodowe Biennale Miniatury–Galeria „Gaude Mater”–Częstochowa, 2016

• Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 44 Salon Zimowy – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radom, 2016;

• Muzeum Beskid – Frydek – Mistek, Czechy, 2017

• wystawa zbiorowa „Frame of mind”–Magan Gallery – Londyn, Wielka Brytania, 2017

• Galeria – Radio Narodowe i Telewizja Litewska – Wilno, Litwa, 2018;

• Galeria B2O – Kowno – Litwa, 2018

• Dom Architekta SARP – Zamek Tuczno, 2018

• Wałeckie Centrum Kultury – Wałcz, 2018

• Ogólnopolska wystawa on-line „Pandemia – sztuka w czasach zarazy”

 Fundacja Pinata, 2020;

• Galeria Ancien Cinema – Vianden, Luxemburg, 2020

Skip to content