Bernadeta Sudnikowicz. Akomodacja II – wernisaż

Bernadeta Sudnikowicz. Akomodacja II – wernisaż

Kawa i akryle – to tworzywa będące esencją prac Bernadety Sudnikowicz. Ich wystawę zatytułowaną „Akomodacja II” prezentujemy obecnie w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Wernisaż tętnił życiem, prace zachwyciły, podobnie jak i osobowość artystki, która zdradziła nieco szczegółów dotyczących techniki swojego tworzenia.   

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zaprosili na wernisaż do małej Galerii BWA PP. Prace prezentuje Bernadeta Sudnikowicz, a wystawa nosi tytuł „Akomodacja II”. Jest to kolejna odsłona projektu o tym samym tytule. Projekt powstał w 2016 roku i systematycznie ewoluuje – część prac znajduje swoich odbiorców, a jednocześnie powstają nowe pomysły.

„Akomodacja” to prace na papierze akwarelowym. Materiałem użytym jest ekstrakt kawy i czarny tusz. Ze względu na zastosowanie takiego zestawu jest to rodzaj techniki własnej. Wystawa prezentuje także prace powstałe na płótnie, tworzone za pomocą farb akrylowych.

– Moim pracom akrylowym początek dała „Akomodacja”, ponieważ najpierw były plamy i kontury na papierze i ja z papieru przeniosłam tę technikę na płótno. Spróbowałam, czy można malować w ten sam sposób, kawą i tuszem, na płótnie. Kawa jednak nie sprawdziła się w tym wypadku – płótno inaczej wchłania kawę. Spróbowałam więc z akrylami i jestem zadowolona z efektu – mówiła podczas wernisażu Bernadeta Sudnikowicz.

Prace na papierze, jak i na płótnie powstawały w tym projekcie równoległe.

Artystka pochodzi z Helu, a mieszka obecnie w Mirosławcu.

– Moją inspiracją jest przyroda. Mieszkamy na takim pięknym, zielonym terenie, wokół są przecudne lasy. I spacery tam dają wielką inspirację. Obserwuję, patrzę… coś mnie zachwyci – staram się zatrzymać ten widok. Potem próbuję przenieść go na papier czy płótno – wyjaśnia.  

A co ciekawe, zarówno w obrazach akrylowych B. Sudnikowicz, jak i w przypadku prac na papierze punktem wyjścia jest plama.

– Prawie codziennie coś tworzę, maluję, szkicuję – zdradza artystka.

Prace, które oglądamy na wystawie to monotypie oraz kompozycje o charakterze graficznym.

(…) Kreski, wici, plamy tworzą ruchliwe, plenne kompozycje, które mogą być odzwierciedleniem procesów lub widoków wszechświata, począwszy od anatomii organizmów, po galaktyczne dyski.

Nieduże formaty zachęcają do analizy kształtów i dynamiki kompozycji, gdzie motyw i tło wymieniają się rolami. Przemykają przez myśl grafiki Jana Lenicy, z miękkimi, falującymi konturami.

Tutaj dominuje ściszona paleta. Oprócz tuszu, pigmentem jest kawa, zaskakująca świetlistością tonów od słonych, szklistych muśnięć, po gorycz esencji. Przechylając arkusz widać iskrzenie w miejscu nakładania się warstw, nadające mu wyglądu iluminowanej karty.

Misternym układom, gdzie linia i plama tworzą choreograficzną jednię, towarzyszy cykl monotypii uzyskanych przez odciśnięcie zabarwionych struktur na białym podłożu. Tajemnicą jest, jak za jednym dotknięciem udało się stworzyć przestrzenne, pejzażowe wręcz relacje. (…) – pisze o tej twórczości dr hab. Natalia Wegner.

Bernadeta Sudnikowicz wykształcenie artystyczne uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka i finalistka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz przeglądów sztuki. Na swoim koncie posiada liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Czechach oraz na Litwie. Tworzy stosując różnorodne techniki m.in. akryl, akwarelę, techniki własne.  Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych, głównie w USA, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, RPA, Czechach, Niemczech.

Wystawę można oglądać w pilskiej Galerii BWA PP do 20 października br.

Skip to content