Arno Giese w BWA – zapraszamy na spotkanie

Arno Giese w BWA – zapraszamy na spotkanie

Zapraszamy do Galerii BWA na spotkanie autorskie z Arno Giese oraz promocję jego najnowszych książek. Wieczór z Arno Giese już w najbliższą środę, 26 czerwca, o godz. 18.00. Spotkanie patronatem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

24 kwietnia na rynku księgarskim ukazała się książka autorstwa pilanina pt. „Pilanie podwodnego świata”.  Jest to opowieść o początkach płetwonurkowania w naszym mieście, zawierająca m.in. życiorysy pierwszych pilskich płetwonurków. 5 maja  ukazała się książka Arno Giese pt. „Niewolnicy III Rzeszy z literą “P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”. To dokument o ludziach, którzy przeszli obozy pracy i koncentracyjne obozy utworzone przez hitlerowców oraz o tych, którym przeżyć się nie udało…  Publikacja budzi wielkie emocje, zbiera pochlebne recenzje, a na ręce autora przekazano także list gratulacyjny z Kancelarii Prezydenta RP.

Natomiast na początku czerwca br. ponownie mogliśmy zatopić się w mocno lokalnych wspomnieniach: autor zaprosił do „Piły lat dzieciństwa i młodości”.

O wszystkich tych wydawnictwach rozmawiać będziemy z autorem, Arno Giese, już w najbliższą środę, 26 czerwca, w Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Zapraszamy! Spotkanie poprowadzi ceniony dziennikarz Jan Japas Szumański.

 

Poniżej materiały o wspomnianych książkach:

___________________________________________

 

PIŁA  Arno Giese pisze o mieście swojego dzieciństwa i młodości. Książka od wtorku, 4 czerwca, dostępna jest w sprzedaży

Dawna Piła wg Arno

Już za parę dni na rynku księgarskim pojawi się trzecia wydawana w tym roku książka autorstwa Arno Giese. Po „Pilanach podwodnego świata” (kwiecień 2019) i „Niewolnikach III Rzeszy z literą “P” (maj 2019) – dokładnie we wtorek, 4 czerwca, ukaże się „Piła mojego dzieciństwa i młodości”.

Arno Giese po raz kolejny zabiera nas w niesamowitą podróż do wspomnień „z lat dzieciństwa i młodości” w powojennej Pile. Publikacja oparta jest przede wszystkim na wspomnieniach z historii Piły oraz szczegółach biograficznych, udokumentowanych historycznie.

Autor wspomina wielu ludzi, którzy pojawiali się w jego życiu – w najróżniejszy sposób. Z niesamowitą precyzją opisuje swoje ukochane miasto. Zaskakują bogate opisy dawnych ulic, którym autor nie szczędzi słów – podając przy tym współczesne nazwy dróg, skwerów, placów. Wskazuje zakłady, sklepy i inne obiekty, które często były ich „punktami odniesienia”, a których dzisiaj już tam nie ma. Z niektórymi z budynków i miejsc wiążą się ciekawe historie, inne są tylko krótką wzmianką, ale wszystkie tworzą dość pełny obraz Piły z czasów dzieciństwa małego Arno.

Opisując swoje życie autor wspomina czasy pracy na Śląsku, a także w Szczecinku, czy swoje późniejsze miejsce zamieszkania w Niemczech. Zarysowuje tu również, choćby fragmentarycznie, swoją działalność publicystyczną, a także charytatywną. Nie szczędzi jednak też słów krytyki – głównie tym wszystkim, którzy pozwalają na dewastację miejsc pamięci i nie potrafią w odpowiedni sposób zabezpieczyć obiektów o wartości historycznej.  To oburza go najbardziej. – Ludzie ci swoją niefrasobliwością pozbawiają kolejne pokolenia cząstek historii. A ta ginie pod gruzami, stając się miejscem dla fundamentów kolejnej firmy lub marketu – mówi.

To książka dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tamtych czasach, z jakimi absurdami dnia codziennego trzeba było sobie radzić, ale też jest to świadectwo na to, że mając niewiele, można w życiu wiele osiągnąć… Życiorys autora jest bowiem niesamowity i barwny. Arno Giese z całą pewnością zaskoczy niejednego czytelnika różnorodnością i niezliczoną ilością historycznych opisów miejsc oraz wydarzeń.

 

***

W bieżącym roku ukazały się już dwie książki autorstwa Arno Giese. Pierwszą byli „Pilanie podwodnego świata”. To opowieść o początkach płetwonurkowania w Pile, zawierająca m.in. życiorysy pierwszych pilskich płetwonurków. Arno Giese pisząc tę książkę cofa się wspomnieniami do czasów, gdy służył w Marynarce Wojennej i do lat, gdy był instruktorem nurkowania. – Nie żałuję ani jednej minuty służby w Marynarce Wojennej, bo mam pewność, że nikt inny nie nauczyłby mnie obecnej samodyscypliny, nikt inny nie mógłby mnie lepiej przygotować do dzisiejszego życia jak Ośrodek Ratownictwa Morskiego Marynarki Wojennej – mówi autor.

Publikacja stanowi historię rozwoju nurkowania swobodnego w Pile. Zawiera opis powstania sekcji płetwonurków jako drugiej w Lidze Obrony Kraju w województwie poznańskim.

5 maja ukazali „Niewolnicy III Rzeszy z literą “P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”. To dokument o ludziach, którzy przeszli obozy pracy i koncentracyjne obozy utworzone przez hitlerowców oraz o tych, którym przeżyć się nie udało…  Książka już budzi olbrzymie emocje. Ma prawie 600 stron i porusza bardzo trudne tematy dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, lecz również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii. Arno Giese zgromadził materiały źródłowe, docierając do wielu archiwów zarówno tych historycznych, ogólnodostępnych, jak i do tych, do których dotrzeć najtrudniej – prywatnych zbiorów. I choć dane liczbowe i statystyki sporządzone na podstawie dokumentów ukazują mnóstwo okrucieństwa i zbrodni hitlerowskich poprzez pokazanie, jak wielu ludzi straciło życie w obozach pracy, obozach koncentracyjnych lub po prostu zamordowanych czy straconych w zbiorowych egzekucjach, to właśnie historie tych, którzy przeżyli ten czas i opowiadają o tym, czego doświadczyli, poruszają serca najbardziej.

Ta książka to nie tylko wspomnienia, ale również przestroga, którą każdy powinien wziąć sobie do serca, by już nigdy nie ucierpiało tyle istnień ludzkich z powodu chorych aspiracji i żądzy władzy… Arno Giese pracował nad tą książką 8 lat. Jak piszą recenzenci, to pozycja absolutnie wyjątkowa pośród publikacji dotyczących II wojny światowej. Warto po nią sięgnąć.

A przypominamy te dwie pozycje zapowiadając trzecią książkę pilanina, bowiem przed nami spotkanie promocyjne wszystkich trzech publikacji. Odbędzie się ono 26 czerwca (środa) o godzinie 18:00 w Galerii BWA w Pile przy ul. Okrzei. Promocję poprowadzi Jan Japas Szumański.

 

Skip to content