Kaja Solecka / Chōros Sigēs ? (Χῶρος Σιγῆς – Przestrzeń Milczenia)
![](https://galeriabwa.pila.pl/wp-content/uploads/2025/02/SOLECKA_zaproszenie.jpg)
Zapraszamy: piątek, 7 lutego, godz. 19.00.
Kaja Solecka / Chōros Sigēs
(Χῶρος Σιγῆς – Przestrzeń Milczenia)
Urodzona w 1974 r. w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała w latach 1995-1998 – malarstwo w pracowni prof. Janusza Tarabuły na Wydziale Architektury Wnętrz.
Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią.
Autorka wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w kraju oraz w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Francji, Maroku.
Prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Zwiedzanie wystawy: 10 lutego – 3 marca 2025 r. w godz.: pon., pt. 9.00 – 15.00 wt. – czw. 9.00 – 19.00
***
Chōros Sigēs
(Χῶρος Σιγῆς – Przestrzeń Milczenia)
Wystawa „Chōros Sigēs” (Przestrzeń Milczenia) zaprasza widza do świata, w którym cisza staje się głównym bohaterem. W przestrzeni tej słowa tracą swoją dominację, a obrazy przejmują rolę przewodników po niewidzialnym i niewypowiedzianym. „Chōros Sigēs” to miejsce kontemplacji, gdzie dźwięki ustępują miejsca barwom, fakturom i formom – tam, gdzie cisza zaczyna mówić.
Tytuł wystawy czerpie ze starogreckiego języka i filozofii. Χῶρος (chōros) oznacza przestrzeń – fizyczną, duchową i symboliczną – miejsce, w którym odbywa się spotkanie z tym, co istotne. Σιγῆς (sigēs), czyli cisza, nie jest tu jedynie brakiem dźwięku, lecz stanem skupienia, harmonią, a także przestrzenią ukrycia tego, co niewyrażalne słowami.
Prezentowane prace w sposób subtelny eksplorują ideę ciszy jako aktu twórczego. Cisza to początek – przestrzeń, w której artysta znajduje inspirację, a widz – miejsce na własne odczucia i interpretacje. Każdy obraz jest echem milczenia, które przybrało formę wizualną.
„Chōros Sigēs” nie jest opowieścią o ciszy jako pustce. To wystawa o dialogu – między światłem a cieniem, między tym, co powiedziane, a tym, co przemilczane, między artystą a widzem. Każdy obraz jest zaproszeniem do introspekcji i odkrywania, czym cisza staje się dla nas osobiście.
Od misteriów eleuzyjskich, w których cisza była kluczowym elementem rytuału, po współczesne rozważania nad harmonią i wyciszeniem – wystawa nawiązuje do wielowarstwowego znaczenia ciszy w kulturze i sztuce. Grecka etymologia tytułu odwołuje się do tradycji, w której cisza była uznawana za przestrzeń, w której można dostrzec prawdę i piękno, niemożliwe do uchwycenia w dźwiękach czy słowach.
W „Chōros Sigēs” cisza nie jest brakiem, lecz obecnością. To przestrzeń, w której obrazy stają się medytacją, a każdy widz odnajduje własny wewnętrzny krajobraz milczenia. Przechodząc przez wystawę, pozwól, aby cisza prowadziła Cię do miejsc, gdzie słowa przestają być potrzebne.
![](https://galeriabwa.pila.pl/wp-content/uploads/2025/02/SOLECKA_zaproszenie-722x1024.jpg)
![](https://galeriabwa.pila.pl/wp-content/uploads/2025/02/SOLECKA_zaproszenie2-722x1024.jpg)