BWA Wrocław: Kasia Fudakowski / Wystawa limitowana
Kasia Fudakowski w swoich pracach bada relacje między władzą, energią a kulturą. Na jej pierwszej w Polsce indywidualnej wystawie wejdziemy w interakcję ze szklanymi rzeźbami kinetycznymi wyposażonymi w silniki i światła. Samodzielnie włączając i wyłączając poszczególne rzeźby, odkryjemy współczesne i historyczne opowieści poświęcone władzy. Ale ostrożnie! Czas działania każdej z rzeźb jest zaprogramowany i uzależniony od poboru energii. Każde ich uruchomienie sprawia, że energia się wyczerpuje.
Wernisaż wystawy odbędzie się na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych. W galerii będzie mogło przebywać maksymalnie 20 osób jednocześnie. Podczas wernisażu Food Think Tank przygotuje gorący poczęstunek oraz odbędzie się koncert zespołu Vinograd.
Więcej informacji na dole strony.
Na wystawie zobaczymy siedem obiektów. Każdy z nich opowiada inną historię i odnosi się do minionych lub aktualnych wydarzeń i zjawisk, jednak wszystkie połączone są instalacją elektryczną. Większość obiektów zużywa minimalną ilość energii, wyjątkiem jest jednak rzeźba Poza twoją kontrolą. Ten obiekt, wyposażony w stary reflektor o mocy 2000W, kontrolowany jest przez zewnętrzny mechanizm. Fudakowski chce tym gestem zwrócić uwagę na fakt, że sztuka i kultura nie są wolne od zewnętrznych wpływów i nacisków.
Temat ograniczonych zasobów w kontekście produkcji artystycznej to jeden z wątków przewodnich w programie galerii SIC! BWA Wrocław. W ten motyw wpisuje się Wystawa limitowana, do której stworzenia zainspirowała artystkę książką „Art & Energy” Barry’ego Lorda. Autor argumentuje, że kultura i sztuka są nierozerwalnie związane z zasobami energetycznymi dostępnymi na Ziemi oraz strukturami władzy, która tymi zasobami dysponuje. Wystawa ukazuje, jak bardzo kultura, którą tworzymy i w której uczestniczymy, zależy od tych struktur.
Wystawa limitowana jest rodzajem eksperymentu – to widzowie i widzki decydują o długości jej trwania. Energochłonnedzieła sztuki podlegają ścisłym ograniczeniom w zakresie poboru energii. Przy wejściu i wyjściu z galerii na ekranie e-ink wyświetlany jest pozostały czas ich działania, mierzony w dniach, godzinach i minutach. Zdolność rzeźb do „pracy” jest zatem uzależniona zarówno od energii dostarczanej przez galerię, jak i od aktywności zwiedzających. Im większe zaangażowanie odbiorców i odbiorczyń, tym większe zużycie energii, a w konsekwencji ograniczenie możliwości korzystania z wystawy dla innych.
*Pierwsza odsłona tej wystawy, zatytułowana Gallery Power LTD, miała miejsce w Berlinie, w galerii ChertLüdde, w 2023 roku.
Wystawa czynna w BWA Wrocław do 16 lutego 2025 r.
- Artystka: Kasia Fudakowski
- Kuratorka wystawy / Program galerii: Mika Drozdowska