Zapraszamy na wystawę fotografii miasta z lat 1980 – 1989!

Zapraszamy na wystawę fotografii miasta z lat 1980 – 1989!

Projekt „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989”.

Tytuł wystawy: „Dekada mroku i nadziei. Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980-1989”.

Termin wystawy: 18 października – 20 grudnia 2024 r.

Wernisaż: piątek, 18 października, godz. 11.00

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego przygotuje kolejną wystawę dawnych zdjęć Piły. Po prezentacji fotografii Romana i Andrzeja Zaranków, która okazała się jednym z największych wydarzeń wystawienniczych w ostatnich latach, czas na kolejne dzieje miasta uwiecznione w fotografii.

Wystawa pt. „Dekada mroku i nadziei” zorganizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego jest fotograficznym zapisem wszystkich wymiarów życia społeczeństwa Piły i Północnej Wielkopolski w latach przełomu i przemian ustrojowych. Dla wielu osób przypomni ona klimaty, w jakich funkcjonować im przyszło 30 – 40 lat temu, dla młodszych pokoleń i współczesnej młodzieży będzie prawdziwą lekcją historii, odnoszącą się do wydarzeń, które zamknęły epokę „mroku” i zapoczątkowały epokę „nadziei”, w której żyjemy obecnie.

O latach 80. XX wieku napisano miliony prawdziwych i nieprawdziwych słów. Oceniano je z krótszego i dłuższych dystansów, przez pryzmat opozycyjnej walki i nieudanych prób utrzymania władzy. Na pewno była to dekada obfitująca w wyjątkowe wydarzenia, jedyne i niepowtarzalne w historii Polski. Kto żył w tamtym okresie i był na tyle dorosły, żeby doświadczyć ich świadomie, ten wie, jaki był to przedziwny czas. Używając współczesnego języka można powiedzieć, że w wymiarze społecznym, gospodarczym i politycznym, żyliśmy w pewnym „matriksie”, na pograniczu rzeczywistości i nierzeczywistości: władza mówiła swoje, że postępuje normalizacja, gospodarka rozwija się, panuje wolność; naród  w zdecydowanej większości wiedział swoje:  że to nie normalizacja i wolność lecz reżim, że gospodarka upada coraz bardziej i wszystkie dobra trzeba „załatwiać” po znajomości, albo wystać w ogromnych kolejkach.

I taką Polskę, Północną Wielkopolskę i Piłę, takie klimaty wiernie obrazuje i odtwarza wystawa „Dekada mroku i nadziei”, która może zaistnieć w pięknej przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Na wystawie prezentujemy ok. 400 fotografii różnych autorów. Najwięcej jest autorstwa nieżyjącego już niestety Romualda Ereńskiego – jednego z najlepszych fotoreporterów w historii naszego regionu oraz Daniela Cichego, który również na przełomie lat 80 i 90 pracował dla różnych redakcji, a ponadto pasjonuje się od najmłodszych lat fotografią reporterską i artystyczną. Na wystawie są także fotografie ze zbiorów prywatnych osób, które odpowiedziały na apel BWA PP. Kuratorem wystawy jest Edmund Wolski, który wybrał (z kilku tysięcy zdjęć) i opisał prezentowany zbiór.

Jesteśmy przekonani, że druga tak duża wystawa fotografii pokazujących historię Piły i regionu – pierwszą była prezentowana w 2023 r. „Nowa tożsamość miasta. Piłą na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” – w znakomity sposób ukaże ważne karty i codzienność nie tak znowu odległej naszej historii lat 80 i 90 XX wieku.

Zapewniamy, że wobec tej wystawy nie sposób będzie przejść obojętnie! 

Wystawa zostanie wzbogacona o znakomicie opracowany pod względem historycznym katalog.

Celem projektu na 2024 roku pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989 i później” jest przypomnienie mieszkańcom Północnej Wielkopolski, a już szczególnie młodzieży, nie tylko ważnych wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku, ale również przywołanie dnia codziennego.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Skip to content