Jacek Wójcicki zaśpiewa w Iskrze – odbierz zaproszenie

Jacek Wójcicki zaśpiewa w Iskrze – odbierz zaproszenie

W piątek, 23 sierpnia o godz. 19.00 w Pile odbędzie się Koncert „Pieśń Niepokorna”. Zapraszamy do Centrum „Iskra” (dawne kino Iskra) przy ul. Kilińskiego. Wystąpi pieśniarz Jacek Wójcicki, znany m.in. z  „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie. W repertuarze artysty pojawią się również utwory Jacka Kaczmarskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego przygotuje kolejną wystawę dawnych zdjęć Piły. Po prezentacji fotografii Romana i Andrzeja Zaranków, która okazała się jednym z największych wydarzeń wystawienniczych w ostatnich latach, czas na kolejne dzieje miasta uwiecznione w fotografii. Jednym z elementów projektu będzie także koncert Jacka Wójcickiego, aktora, śpiewaka (tenor) i muzyka.

Projekt pilskiej galerii sztuki pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989” otrzymał dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA” wysokości 54 100 zł. Łączna wartość realizowanego projektu (po uwzględnieniu wkładu własnego) wynosi 63 650 zł.

O dotację z tego Programu ubiegało się aż 951 instytucji i organizacji z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało 125 wnioskodawców – 65 samorządowych instytucji kultury i 60 organizacji pozarządowych.

W tym gronie jest Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

– To nasz duży sukces i kolejna okazja na organizację wydarzeń, które na pewno spotkają się z ogromnym oddźwiękiem w całym regionie. Przypomnijmy tylko, że zrealizowany w 2023 roku projekt pt. „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” okazał się jednym z największych wydarzeń w ostatnich latach, a będąca jego częścią wystawa pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989” prezentowana od października do dzisiaj budzi zainteresowanie i ciągle jest tłumnie zwiedzana. Do tej pory obejrzało ją już grubo ponad 5000 osób – podkreśla Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Celem projektu na 2024 roku pt. „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989 i później” jest przypomnienie mieszkańcom Północnej Wielkopolski, a już szczególnie młodzieży, nie tylko ważnych wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku, ale również przywołanie dnia codziennego.

Projekt zawiera trzy bardzo ciekawe i atrakcyjne wydarzenia:  

23 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się Koncert „Pieśń Niepokorna” w Centrum „Iskra” przy ul. Kilińskiego. Wystąpi pieśniarz Jacek Wójcicki, znany m.in. z  „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie. W repertuarze artysty pojawią się również utwory Jacka Kaczmarskiego;

Jacek Wójcicki to uznany i jednocześnie bardzo lubiany artysta. Dorastał na krakowskim Zwierzyńcu. Gdy był dzieckiem, śpiewał w chórze Filharmonii Krakowskiej, z którym koncertował po świecie. Jako nastolatek grał epizodyczną rolę w spektaklu Dziady w Starym Teatrze w Krakowie. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1982–1991 był aktorem Teatru Słowackiego w Krakowie. W 1986 został laureatem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 1987 za wykonanie utworu „Wiersz gazetowo-miłosny” odebrał nagrodę za interpretację na 24. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 1992–1997 występował w Kabarecie Olgi Lipińskiej, poza tym wcielał się w Pana Tenorka w telewizyjnym programie dla dzieci Budzik w TVP1. Wykonuje m.in. piosenki filmowe i serialowe (Szpital na perypetiach, Konie apokalipsy, Ostatni dzwonek). W Pile wystąpi z „Pieśniami niepokornymi”… – z pewnością wykona utwór – hymn „Miejcie nadzieję” (słowa z wiersza Adama Asnyka, muzyka Zbigniew Preisner) – utwór powstał jako wyraz wsparcia dla niezależnych sądów i protestujących sędziów w 2018 r.

UWAGA: na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia. Można je odbierać w BWA w godz. 10.00-15.00 (Piła, Okrzei 9/2) do wyczerpania miejsc (będziemy Państwa informować o dostępności zaproszeń).

W ramach projektu 10 września w BWA PP otwarta zostanie wystawa pt. „Znaczki poczty podziemnej, ulotki i plakaty 1981-1989”. Wystawa potrwa do 4 października, a 18 października w BWA PP odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Dekada mroku i nadziei. Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980 – 1989 i później”. 

Wymienione wystawy zostaną wzbogacone o znakomicie opracowane pod względem historycznym katalogi.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Skip to content