Tak powstają warsztaty o sztuce online

Tak powstają warsztaty o sztuce online

24.07.2020

Zdjęcia do cyklu „Nie bój się sztuki” zakończone! Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kolejne odcinki cyklu prowadzą artyści regionu pilskiego: Renata Wojnarowicz, Anna Lejba, Małgorzata Biała, Paula Marinelli, Tomasz Perlicjan, Elżbieta Wasyłyk, Barbara Pierzgalska – Grams i Anna Kluza

– W  tym cyklu, w ośmiu około 12-minutowych odcinkach, zaprezentowane zostały fascynacje artystyczne naszych artystów. Są to w pewnym sensie warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Dzięki opowieściom twórców związanych z pilską Galerią poznajemy pasjonującą twórczość wielkich mistrzów malarstwa i grafiki, ale i artystów nieco mniej znanych niż np. van Gogh czy Malczewski – ale takich, którzy byli fascynacją i wywarli na artystyczną drogę opowiadających znaczący wpływ. Ich uwaga skupia się na dwu, trzech obrazach każdego autora, dzięki czemu informacja o danym dziele jest bardziej szczegółowa. Sprawia to, że odbiorca ma okazję zapoznać się z konkretnymi dziełami i dłuższy czas skupić na nich swoją uwagę; jego postrzeganie zostaje zwrócone na konkretne cechy danego obrazu, czy grafiki. To z kolei pomoże odbiorcom w przyszłości interpretować kolejne prace, z jakimi spotkają się, być może, odwiedzając galerie sztuki czy muzea. Taki też jest cel projektu, który nie bez przyczyny nosi tytuł „Nie bój się sztuki”. Nie bój się podejść do dzieła, nie bój się analizować, oceniać, nie myśl, że to ponad twoje możliwości.

Zdjęcia za nami. Pierwszy – 25 czerwca 2020 – o swoich mistrzach – Hieronimie Boschu i Jacku Małczewskim – opowiadał Tomasz Perlicjan.

26.06 – z Elżbietą Wasyłyk nakręciliśmy materiał o działach Rembrandta i prof. Aldony Mickiewicz.

28.06. – Anna Lejba opowiadała o Henri Matisse’ie i Janie Berdyszaku.

29.06 realizowaliśmy zdjęcia z Renatą Wojnarowicz – jej „wybrańcy” to Tamara Łempicka i Edward Hopper.   

2.07. w pracowni BWA swoje warsztaty nagrywała Małgorzata Biała. Paul Klee i Józef Gielniak – oto jej mistrzowie.

22.07. był czas zdjęciowy dla Pauli Marinelli – tym razem bohaterami warsztatów byli Leonardo da Vinci i Janina Kraupe-Świderska oraz ich dzieła.

24.07. na zdjęcia przyjechała Barbara Pierzgalska – Grams. Jej opowieść dotyczyła dzieł Mark’a Rothko oraz Ireneusza Pierzgalskiego.

21 lipca pojechaliśmy do pracowni Anny Kluzy w Małym Buczku w gm. Lipka i tam nakręciliśmy ostatni odcinek warsztatów „Nie bój się sztuki” . Na „tapecie” – Vincent van Gogh i Leon Wyczółkowski.

Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy naszych prowadzących – mamy przekonanie, że kolejne odcinki cyklu będą miały wspaniałą oglądalność, bo pokazują sztukę w sposób przystępny i niezwykle ciekawy. Nie bójcie się sztuki!

W opowieściach artystów pojawiają się m.in. ciekawostki dotyczące konkretnych obrazów, omówione zostały techniki, w jakich prace zostały wykonane, wskazane zostały właściwe dla danego okresu sztuki cechy charakterystyczne. Artyści związani z regionem pilskim zdradzają także, dlaczego pasjonuje ich wybrany artysta i co kierowało nimi przy wyborze jego prac do analizy.

Zdjęcia zostały zrealizowane w naszej Galerii przez Krystiana Walczaka – (firma „Bąbelki – wytwórnia contentu”). To twórca filmowy i telewizyjny z piętnastoletnim doświadczeniem w mediach – głównie w produkcji na potrzeby portali internetowych. Szlify operatorskie zdobywał w Superstacji. Jest współtwórcą telewizji internetowej Wirtualnej Polski. Pracował jako specjalista ds. multimediów między innymi w Rzeczpospolitej. Zrealizował setki materiałów newsowych, reportaży, paradokumentów, debat, koncertów i reklam internetowych. Opracowywał i współtworzył nowe cykliczne programy publicystyczne. I długo by pisać…

Muzykę do cyklu tworzą natomiast Karolina Furmańczyk, skrzypaczka, gitarzystka i Karol Szonowski, muzyk, gitarzysta, aranżer.

Niebawem zaprosimy Was na premiery naszych filmów!

Warsztaty poprowadzili znani i cenieni artyści środowiska pilskiego – powiązani i współpracujący z BWAiUP w Pile:

1. Małgorzata Biała: dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki projektowej uzyskała w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. 2. Anna Lejba: twórca i pedagog. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną. Bierze udział w wystawach środowiskowych (coroczne Salony Pilskie), ogólnopolskich i międzynarodowych.

3. Tomasz Perlicjan: zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, konserwacją i rekonstrukcją malowideł zabytkowych, performance, poezją i video art. Uczestnik licznych wystaw krajowych i zagranicznych.

4. Elżbieta Wasyłyk: prowadzi działania w obszarze popularyzacji fotografii organizując kuratorsko wystawy, plenery i spotkania poświęcone szeroko pojętym zagadnieniom fotografii, historii fotografii, sztuk wizualnych.

5. Barbara Pierzgalska-Grams: zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i odzieży unikatowej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. W celu realizacji powyższego zgodnie z Regulaminem naboru konieczna jest także realizacja zadania polegającego na dostawaniu str. www BWAiUP do zapisów ustawy o dostępności cyfrowej str. inter. i aplikacji.

6. Anna Kluza: malarz animator dla wytwórni filmowej BreakThru Films. Uczestniczyła w tworzeniu nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej. Miała ogromny wpływ na realizację filmu jako supervisor, projektant klatek kluczowych i malarz animator.

7. Renata Wojnarowicz: W latach 1964 – 1970 studiowała na Wydziale Tkaniny i Wydziale Konserwacji Tkanin Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w 1970 r. zrobiła dyplom w pracowni prof. Mariana Jeschke. Mieszka w Pile. Od wielu lat uprawia malarstwo. Bierze udział w konkursach i plenerach. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

8. Paula Marinelli: Ukończyła Neue Kunstschule w Monachium, otrzymała mecenat artystyczny w Amsterdamie pod okiem Agnes Bompy. Twórca wyznający syntezę sztuk. Łączy malarstwo, literaturę, wizualizacje, instalacje i muzykę ambientową. W projekcie Chmura Artystyczna udziela się jako reżyserka i aktorka, współtworzyła poedyski do wierszy, ambientale i wizualizacje do muzyki.

Skip to content