40-lecie pracy twórczej Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego

40-lecie pracy twórczej Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego

W ramach obchodów 40-lecia pracy twórczej Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego 12 września 2008 roku otwarto w Małej Galerii wystawę jego rysunków pod tytułem „Zaciemnienia stare i nowe”.

Odznaczenie od wojewody

TADEUSZ WYRWA-KRZYŻAŃSKI urodził się 21 października 1947 roku w Kuźnicy Czarnkowskiej (Waga). Studiował na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Poeta, prozaik, krytyk literacki, ilustrator, grafik i malarz. Debiutował w 1968 r. na łamach „Ziemi Nadnoteckiej”, i – w grudniu 1970 r. – w poznańskim „Nurcie”. Otrzymał m.in. Nagrodę Redakcji „Ziemia Nadnotecka”, Nagrodę ZG ZLP im. Wilhelma Macha, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, Nagrodę „Czerwonej Róży” – Pierścień, Nagrodę II stopnia ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę UNESCO – Światowego Dnia Poezji. Jest autorem takich tomów prozy jak „Amfiladowy trakt”, „Kobieta anioł” i „Gumowe obłoki”.

Tadeusz Wyrwa-Krzyżański

Napisał wiele książek dla dzieci – poezje: „Cztery kąty, a pies w piątym”, „Puchy, puszki i poduszki”, „Wierszyki dookoła Dominiki”, „Złoty chłopiec”, „Zielone konie”, „Już idę!”, „Strach się bać”, „Książeczka na całoroczny Dzień Dziecka”, a także powieść – „Nitka, wdzięki i rubinowa kropka”. Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą – na ponad 20 wystawach. Opublikował 7 tek graficznych.

Na wernisażu

Wydał następujące tomy poetyckie: „bez tytułu”, „dom ust”, „drugi – dom”, „Fugi z popiołu”, „Adoracja śmietnika”, „Akt erekcyjny”. „Poemat tylko dla dorosłych”, „Wyprawa przeciwko podróży”, „Całowanie klamek”, „Siwe dziecko” (wybór wierszy), „Münchhausen z Czarnkowa”, „Nowe odmiany miłości”, „Stichotworienija”, „Sole kobiet przestrzennych”, „Małgosia” – poemat, „Zaszczuwanie galernika”, „Budowniczowie ruin”, „Don Juan z Piły”, „Z kałuży pod tratwą”, „Mosty z ogni”, „Meldunek ze zdobytego Miasta”, „Wołanie z DNA”, „Lustra Staszica”, „Wybrane wiersze” (612 stron), „Pocałunek – i – z językiem”.

Wernisaż

W 2008 roku opublikował powieść pt. „Camera obscura”. Ukazały się kolejne tomy poezji: „bez tytułu”, „Zwierciadła – kto: widzą w mężczyznach”, „Obrus na fundamencie”, „Dozorca tytularny”, „Ściśle jawne”, „Całowanie klamek”, „Münchhausen z Czarnkowa”, „Erotyki i żalniki”, „Kochanie miłości” (wybór erotyków – 300 stron), „Haiku. Cegiełki” i „Rysunki na murach”. Przygotowuje książki dla dzieci. W ramach obchodów 40-lecia zaprezentował trzy wystawy – książkową (książki własne, o nim i te, które redagował i wydawał innym – ok. 50, a także literackie „silva rerum”), grafiki i malarstwa. W roku 2009 w „Bibliotece Poetów” (LSW) projektowane jest wydanie tomu jego wierszy. Autor pracuje nad powieścią o wielkim oszustwie edytorskim – „Królowie bez koron”. Zaawansowana jest także książka krytyczno-literacka o poetach rozpoznawalnych i osobnych, a pomijanych – „Nobliści bez Nobli”. W roku 2006 otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”, jest też kawalerem Srebrnego Krzyża Zasługi. Mieszka i pracuje w Pile.

Skip to content