Baśń o Piecuchu i koncert Polish Soloists Quartet! – zaproszenie

Baśń o Piecuchu i koncert Polish Soloists Quartet! – zaproszenie

„Kulturalny weekend” na dziedzińcu BWA i w MDK!

– spektakl teatralny Teatru Marca – „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie”

– koncert hitów muzyki klasycznej wykonywanych przez grupę artystów Polish Soloists Quartet

– prowadzenie: Stanley Łopuszyński – nie zabraknie historii z życia kompozytorów, anegdot, ciekawostek dotyczących wykonywanego programu!

W niedzielę, 10 lipca, zapraszamy na dziedziniec Galerii BWA na spektakl teatralny oraz na koncert! Początek godz. 17.00.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana w Pile pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego realizuje projekt „Kulturalne weekendy w powiecie pilskim”. W jego ramach w Wysokiej, w Łobżenicy, w Wyrzysku i Szydłowie już odbyły się spotkania z teatrem i muzyką klasyczną. 10 lipca (niedziela) „Kulturalne weekendy” zawitają do Piły, na dziedziniec Galerii BWA Powiatu Pilskiego.

– Projekt polega na realizacji 13 wydarzeń artystycznych, w tym: 7 plenerowych spektakli teatralnych oraz 6 koncertów muzycznych, reinterpretujących dzieła klasyczne, które są wystawiane na osiedlowych podwórkach, salach, aulach, małych domach kultury. W jego ramach prezentowane są spektakle teatralne oparte na znanych tekstach literackich wystawione przez 4 uznane teatry wędrowne oraz jedną amatorską trupę teatralną. W Pile zobaczymy spektakl Teatru Marca – „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie”.

Drugą część spotkań każdorazowo stanowi koncert dobrze znanych i wyjątkowo gorąco odbieranych przez publiczność hitów muzyki klasycznej wykonywanych przez grupę artystów Polish Soloists Quartet w składzie:Sebastian Ignacy Czaja – skrzypce, Katarzyna Górska – skrzypce, Vladimir Paulen – altówka oraz Jan Lewandowski – wiolonczela.

W repertuarze znajdą się: W. A. Mozarta – Serenada „Eine Kleine Nachtmusik”, K. 525 (18’00’’), A. Dvoraka – Kwartet „Amerykański”, Op. 96 (25’00’’).

Po spektaklu teatralnym zapraszamy zatem – po sąsiedzku – na koncert w wykonaniu Polish Soloists Quartet do sali widowiskowej MDK „Iskra”!

Wydarzenie jest organizowane w ramach realizacji projektu „Kulturalne weekendy w powiecie pilskim”.

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w programie Kultura Dostępna kwotą 78 000 zł (całkowita wartość projektu – 104 500 zł).

Program jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Projekt wsparł również Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, a wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

***

Bajka autorstwa znanej czeskiej pisarki Bożeny Nemcowej: „O najwspanialszym Piecuchu” to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu Totoszu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód, mierzy się z niejednym smokiem oraz rozwiązuje liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych wykonanych ręcznie z drewna lipowego.

Teatr Marca – współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce. Cała koncepcja teatru mobilnego jest autorska i oryginalna. Scena, lalki oraz scenografia jest w dziewięćdziesięciu procentach wykonana przez Marcina Marca. Jedynie głowy w marionetkach są wykonane nowatorską techniką druku 3d.Po spektaklu publiczność zostanie zaproszona do udziału w wydarzeniach o charakterze animacyjno – integracyjnym.

***

Polish Soloists Quartet to synonim nowej jakości oraz kierunku współczesnej formy koncertu.Wszyscy muzycy są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.Członkowie zespołów kameralnych Polish Soloists zdobyli łącznie ponad 250 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Współpracowali z największymi światowymi autorytetami muzycznymi, m. in. Bartłomiej Nizioł, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik, Alexander Sitkovetsky czy Danjulo Ishizaka.

Artyści występowali w najważniejszych salach koncertowych świata z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi. Ostatnie koncerty, m. in. w NOSPR, Filharmonii Pomorskiej czy na Zamku Królewskim w Warszawie spotkały się z żywiołowym przyjęciem i owacjami na stojąco publiczności. Pomimo młodego wieku, każdy z muzyków posiada ugruntowaną pozycję na polskiej scenie muzycznej. Wśród artystów regularnie występujących na scenie są m. in. Sebastian Czaja, Sulamita Ślubowska, Jan Lewandowski, Marta Gidaszewska, Roksana Kwaśnikowska, Zuzanna Sosnowska czy Krystyna Wiśniewska.

Funkcję Dyrektora piastuje jeden z najciekawszych polskich artystów, Sebastian Czaja.

Polish Soloists Quartet wystąpi w składzie:Sebastian Ignacy Czaja – skrzypceKatarzyna Górska – skrzypceVladimir Paulen – altówkaJan Lewandowski – wiolonczela

Zaprezentowany program muzyczny złożony będzie z wybitnych i znanych na całym świecie dzieł muzyki klasycznej, takich jak:

• W. A. Mozart – Serenada „Eine Kleine Nachtmusik”, K. 525 (18’00’’)Niewątpliwie Serenada G-dur KV 525 „Eine kleine Nachtmusik” („Mała nocna muzyka”) Wolfganga Amadeusa Mozarta jest arcydziełem. Któż by nie znał tego utworu i nie reagował uśmiechem na otwierający go radosny, pogodny temat, oparty na trójdźwięku G-dur? Kompozycja, przeznaczona jest wyłącznie na smyczki, składa się z czterech części i została ukończona 10 sierpnia 1787 r., w okresie pracy nad operą Don Giovanni.

• A. Dvorak – Kwartet „Amerykański”, Op. 96 (25’00’’)Oczarowany fenomenem kulturowym Stanóẃ Zjednoczonych Dvorak, sięgnął po specyficzne idiomy muzyki amerykańskiej i połączył je z europejską tradycją. I tak w 1893 r. powstały trzy dzieła zwane trylogią amerykańską, którą obok IX Symfonii e-moll i Kwintetu smyczkowego Es-dur tworzy XII Kwartet smyczkowy F-dur.

Całość koncertu brawurowo prowadzi Stanley Łopuszyński – klawesynista, pianista, kompozytor, aranżer, varsavianista. Wystąpienie to będzie łącznikiem między muzyką a odbiorcą.Istotą dla projektu jest przekonanie jak największej liczby odbiorców do pielęgnowania wartości kultury wyższej w życiu codziennym oraz przekonanie że muzyka klasyczna wcale nie musi być poważna.

Stanley Łopuszyński poprowadzi spotkania, prowokując do nieszablonowego spojrzenia na muzykę klasyczną. Dzięki ciekawym historiom z życia kompozytorów, licznym anegdotom oraz przejrzystemu wyjaśnieniu programu, koncerty nabiorą uwspółcześnionej formy, a publiczność w pełni świadomie będzie uczestniczyła w koncertach.

Ciekawą inicjatywą będzie także panel dyskusyjny, którego moderatorami będą właśnie Stanley Łopuszyński oraz Sebastian Czaja, prymariusz Polish Soloists Quartet, a czynnymi uczestnikami będą publiczność oraz pozostali na scenie artyści.

Zapraszamy! Niedziela, 10 lipca, godz. 17.00.

Skip to content