17.06.2015 (środa) godz. 18 00; Paula Marinelli „Kraina sześciu mieczy” – malarstwo, Galeria Sztuki Hotel Gromada
Paula Marinelli
Ukończyła Neue Kunstschule w Monachium, otrzymała mecenat artystyczny w Amsterdamie pod okiem Agnes Bompy. Twórca wyznający syntezę sztuk. Łączy malarstwo, literaturę, wizualizacje, instalacje i muzykę ambientową. Instalacja pt.: „Niejasność tajemnicy” swój premierowy pokaz miała podczas festiwalu Golden Vision w Katowicach w 2012 roku. W projekcie Chmura Artystyczna udziela się jako reżyserka i aktorka, współtworzyła poedyski do wierszy, ambientale i wizualizacje do muzyki zespołu dogs in trees i Canis Arboris. Jeden z ostatnich projektów artystki to instalacja „Taniec ryby” z 2013 roku pokazywana podczas festiwali Metafizyczna Noc Artystyczna w Pile (2013) czy Sopot Fringe(2014). Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Piła za bajkę o Pile, jej obrazy publikowane były w albumie „Jabłonie” wydanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Malarstwo Pauli Marinelli gościło na wielu wystawach zbiorowych i autorskich, zarówno w kraju jak i za granicą.
„Kraina sześciu mieczy”
Gdzieś obok nas istnieje mała kraina, w której spełniają się ideały. Czyjeś marzenia stają się rzeczywistością – i kiedy tak się dzieje, to można powiedzieć, że w jakimś małym wycinku świata „niebo zeszło na ziemię”. Kraina Sześciu Mieczy oznacza stan, w którym intelektualna twórczość jest swobodna, a lotna myśl nie natrafia na przeszkody. Jest to stan idealny dla twórców: kiedy ich pomysły i skojarzenia nie natrafiają na żadne ograniczenia, gdy nie ma barier tradycji, logiki ani przyzwoitości. Kiedy twórcom w ich dziełach wszystko wolno i nie muszą się martwić, czy ktoś ich zrozumie i czy znajdą nabywców na obrazy.
Na fali tej energii powstały płonące żyrafy Salvadora Dali, latające wioski Marca Chagalla. Kwadratowe kobiety Pabla Picassa. Prawdopodobnie pod wpływem energii tej krainy Albert Einstein wymyślał światy, w których czas płynie w różnym tempie, a przestrzeń kurczy się. Świat Szóstki Mieczy to
zwariowana kraina paradoksu, pełna rzeczy niewiarygodnych dla przeciętnego człowieka; kraina w której swobodnie przechadzają się tylko szaleni geniusze.