Eljazz Quartet wystąpił w Galerii BWA – 24.02.2020

Eljazz Quartet wystąpił w Galerii BWA – 24.02.2020

Ależ to był koncert!

„Przepiękny koncert jazzowy w wykonaniu Eljazz Quartet wybrzmiał wieczorową porą w Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile!”; „Wspaniała uczta duchowa w miłej atmosferze!!!”; „Magiczny koncert, dziękuję!”; „To był niezapomniany, poniedziałkowy wieczór!”; Niezapomniane wrażenia! Muzycy czarowali mistrzostwem i dźwiękami uwodzili słuchaczy. Uroczy wieczór!” – komentują uczestnicy koncertu Eljazz Quartet, który odbył się w naszej Galerii Biura Wystaw Artystycznych w miniony poniedziałek.

To wszystko prawda… Koncert był niezwykłą muzyczną perełką – od pierwszych dźwięków po ostatnie bisy – wspaniałe emocje, liryzm i… energia, cudowne reakcje tłumnie zgromadzonej publiczności, pasja, wzruszenia, wspomnienia, ale i wszechogarniający rytm, owacje, wybijanie rytmu i podrygiwanie do mistrzowsko serwowanych przez czarodzieja perkusji Józefa Eliasza taktów!

To wszystko przeplatało się i idealnie z sobą współgrało. Oprócz standardów jazzowych i bluesowych zespół wykonał przeboje światowej i polskiej muzyki filmowej. Zaśpiewała Asia Czajkowska, pochodząca z Torunia, niezwykle wszechstronna i utalentowana. Repertuar artystki jest zróżnicowany – wybrzmiały także utwory z czasów międzywojennych i piosenka poetycka. Usłyszeliśmy m.in. „Herbatkę” Kabaretu Starszych Panów, „Sex appeal” Schlechtera i Starskiego do muzyki H. Warsa z 1937 roku, znaną z oryginalnego wykonania Eugeniusza Bodo, Czesława Niemena – „Jednego serca” (A. Asnyk”)… Pojawiły się w interpretacji Asi Czajkowskiej i takie mistrzynie jak Ella Fitzgerald czy Whitney Houston. A także Judy Garland – w piosence „Over the Rainbow” – klasycznej balladzie napisanej przez Harolda Arlena i E.Y. Harburga do filmu Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku czy Fred Astaire z „Cheek to Cheek”…

Z aplauzem przyjęto „Niepewność” (A. Mickiewicz, J.K. Pawluśkiewicz) i „Pamiętasz była jesień” Lucjana Kaszyckiego z filmu „Pożegnania” W.J. Hasa, piosenkę zapamiętaną z wykonania Sławy Przybylskiej.

Ale co istotne, wszystkie wykonywane utwory dały genialnym muzykom wiele przestrzeni do interpretacji i improwizacji. To były te fragmenty koncertu, które niewątpliwie zapadną słuchaczom w pamięci na długo – to one stały się równoległymi tematami znanych utworów, one sprawiły, że słuchaliśmy przebojów mając nieodparte wrażenie, że słyszymy je po raz pierwszy. Solówki kontrabasisty Janusza Mackiewicza, wspaniałe fortepianowe interpretacje Wojciecha Gogolewskiego i popisy perkusyjne Józefa Eliasza – wszystkie mistrzowskie, na najwyższym poziomie. Tym, którzy kochają jazz, dosłownie zapierające dech w piersiach!

Plus wokal Asi Czajkowskiej – mocny, o niezwykłej skali, a kiedy trzeba liryczny i wzruszający…

Niezwykłe wrażenia!

***

Ale też gościliśmy muzyków z górnej półki.

 

Józef Eliasz, lider zespołu, perkusista, dyrygent, aranżer. Współpracował m.in. takimi artystami jak: Mike Stern, Karen Edwards, Mike Russel Bogdan Hołownia, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikala, Zbigniew Wrombel, Adam Wendt, Janusz Szrom , Anna Serafińska, Lora Szafran, Ewa Bem, Marcin Gawdzis.  Od roku 1992 zarządza Centrum Artystycznym Eljazz w Bydgoszczy. W roku 1999 założył orkiestrę Eljazz Big – Band. Od roku 2002 jest dyrektorem artystycznym  i producentem międzynarodowego festiwalu Bydgoszcz Jazz Festival  a od roku 2013 Europejskiej Akademii Jazzu. W roku 2012 zdobył „Platynową Płytę” w kategorii jazz za album „In the Rhythm of Chopin”. Otrzymał najwyższą ocenę krytyków ( pięć gwiazdek ) w magazynie Jazz Journal  za album „After The Catastrophe”.

W bieżącym roku Józef Eliasz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. W Pile przed koncertem  w rozmowie z Edmundem Wolskim, dyrektorem Galerii BWA, opowiadał o początkach i o przebiegu swojej kariery – ciekawie, z dystansem i humorem, wzbudzając aplauz widowni.

 

Wojciech Gogolewski – kolejny genialny muzyk, którego mieliśmy okazję posłuchać – pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego AIR CONDITION, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji czy Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych. Jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak, czy Michała Bajora. Aranżował również dwa utwory na płycie Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji .na orkiestrę utworów Fr. Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin-pragnienie miłości”.

I Janusz Mackiewicz – fenomenalny kontrabasista, jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce. Grał trasy koncertowe m.in. z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka. Wydał płyty solowe.

Ten skład był gwarancją niezwykłego poziomu koncertu i wspaniałych muzycznych wrażeń.

Jeszcze parę słów o Asi Czajkowskiej. „Powiew świeżości na scenie, ale też imponująca dojrzałość wykonawcza” – to recenzje. Nas zaskoczyła skalą głosu. Ciepłem i liryzmem z jednej, ale pasją, mocą i żarem z drugiej strony.  Artystka wszechstronna. To także autorka tekstów i muzyki, z wykształcenia polonistka, z pasji i zawodu – trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia – w dziedzinie kultury. Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Obecnie pracuje nad swoją drugą płytą pt. „Pianissima”, utrzymaną w minimalistycznym, jazzującym klimacie. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem Asia jest liderką kilku różnych projektów: HaShir (muzyka chasydzka), Omnes Filii Dei Domini (neogospel), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości.

Jesteśmy pod wrażeniem tych umiejętności i szerokiego repertuaru.

Asia Czajowska zaśpiewała w Pile także lżejszą piosenkę „Ach, jak przyjemnie” ze słowami Ludwika Starskiego do muzyki Henryka Warsa z filmu „Zapomniana melodia” – zachęcając zebranych do wspólnego śpiewania. Tytuł tej piosenki śmiało mógłby posłużyć jako najkrótsza recenzja tego wieczoru…

 

Koncert mógł odbyć się dzięki naszym Partnerom Wydarzenia: Powiatowi Pilskiemu oraz firmie WPHW Piła. Gorąco dziękujemy.

A Państwa już dziś zapraszamy na kolejne spotkania w naszej Galerii – także muzyczne. Informacje i zaproszenia – na naszych stronach www. oraz na FB.

 

 

Skip to content