Za nami kwietniowy wykład E. Wasyłyk

Za nami kwietniowy wykład E. Wasyłyk

Za nami kolejny wykład prof. Elżbiety Wasyłyk: „Sztuka jako źródło poznania – elementarz widzenia i rozumienia”

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprosiło na kolejny wykład o sztuce, który poprowadziła Elżbieta Wasyłyk – artysta malarz, poetka, wykładowca akademicki, specjalista ds. plastyki w BWAiUP.

– Wykłady dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Elżbiety Wasyłyk są cykliczne i odbywają się w pilskim BWA. Mają charakter otwarty i są adresowane do wszystkich zainteresowanych sztukami plastycznymi – zaznacza E. Wolski.

Pierwszą część wykładu „Sztuka jako źródło poznania – elementarz widzenia i rozumienia” Elżbieta Wasyłyk poświęciła periodyzacji, przedstawiając na osi czasu poszczególne okresy w rozwoju sztuki – do momentu pojawienia się sztuki wczesnochrześcijańskiej. Podczas ostatniego wykładu zebrani mieli natomiast okazję zapoznać się z okolicznościami rozwoju sztuki romańskiej, gotyku, baroku itd. aż do współczesności; była mowa m.in. o tym, jakie sposoby przedstawiania świata właściwe były artystom na przestrzeni lat, o pojawieniu się indywidualizmu w sztuce i okolicznościach jakie wpłynęły na powstanie malarstwa abstrakcyjnego.

– Tematem sztuki barokowej są treści religijne, chrześcijańskie, a forma zbudowana jest na bazie formy renesansowej, która wyraża piękno. Ale pojawia się tu dodatko犀利士
wa treść mistyczna, która sprawia, że też forma barakowa staje się bardziej dynamiczna, rwąca ku górze, w kierunku Boga – mówiła prof. E. Wasyłyk.

– Impresjoniści skupili się na ulotnym wrażeniu. Fowiści idą jeszcze dalej, w ich realizacjach mocno wybrzmiewa ich stan psychiczny. Silna ekspresja, bardzo subiektywnie traktowany kolor. Jeszcze bardziej odchodzimy tu od treści ulokowanych blisko ziemi i idziemy coraz bardziej w głąb człowieka. Bardzo duża doza subiektywizmu, która pojawia się w końcu XVIII wieku ona w tej chwili po prostu owocuje – przedstawiała kolejne kierunki w sztuce prof. Wasyłyk.

Wykłady urozmaicane są prezentacjami graficznymi, pokazami malarstwa i rzeźby z danych epok. Podczas kolejnych spotkań przyjrzymy się konkretnym epokom bliżej – tworzącym artystom i ich dziełom.

Zapraszamy. O terminie kolejnego wykładu poinformujemy.

 

 

 

Skip to content