Polska – Polacy. Biało – Czerwoni – to był piękny dzień!

Polska – Polacy. Biało – Czerwoni – to był piękny dzień!

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Z okazji obchodów Dnia Flagi 2 maja przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbył się piknik rodzinny „Polska-Polacy, Biało-Czerwoni” przygotowany przez nasze BWA PP. Jego ważnymi punktami były: wystawa oraz prelekcja poświęcone symbolom narodowym, koncerty zespołu wojskowego oraz pilskiej młodzieży, a także warsztaty dla najmłodszych, podczas których wykonano przepiękne godło z Orłem Białym.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Patriotycznie i radośnie Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego uczciła 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszając na wystawę, warsztaty i koncerty. Odbyła się prelekcja dotycząca symboli narodowych, wszyscy otrzymali patriotyczne pocztówki z pełnym tekstem hymnu państwowego, symbolami narodowymi i malowidłami, na których uwieczniono najważniejsze chwile glorii narodu polskiego. 

Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji, która powstała przy budynku Starostwa od strony Wyspy. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano to miejsce mieszkańcom.

W miejscu tym można było oglądać wystawę Polskie Symbole Narodowe, zorganizowaną przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Oprowadzał po niej zainteresowanych Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Bydgoszczy, a jej autorami są dr Kamila Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak. Wiele osób zainteresowało się tematem, zwłaszcza, że można było poznać  wiele ciekawostek m.in. o tym, jak przeobrażał się wizerunek orła z godła polskiego, jak „ewoluowała” korona na jego głowie i jak zmieniały się barwy symboli narodowych.

– Orzeł w koronie w tarczy stał się oficjalnym herbem państwa polskiego w XIII w., za panowania króla Przemysła II – mówił Mirosław Sprenger – Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. ustawą z 1 sierpnia 1919 r. oficjalnym herbem Rzeczypospolitej Polskiej stał się Orzeł Biały w koronie w czerwonym polu. Przypominał on kształtem polskiego Orła Białego z okresu panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego – było to nawiązanie do tradycji przedrozbiorowej i wskazanie tym samym na ciągłość państwa polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej władze komunistyczne zależne od sowieckiej Rosji pozbawiły polskiego orła jego wielowiekowego atrybutu – korony. Dla większości Polaków akt ten symbolizował zniewolenie narodu – mówił gość z IPN.

Ważne informacje dotyczyły także polskiego hymnu.

– Rękopis Józefa Wybickiego zawiera sześć zwrotek, tymczasem zgodnie z Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1926 r. na hymn składają się tylko cztery (1, 2, 3 i 5).

Tekst hymnu z pełnym tekstem (także z pozostałym zwrotkami 4 i 6 zebrani otrzymali na przygotowanych pocztówkach.

Specjalną atrakcję przygotowano dla najmłodszych. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, przygotowanych przez partnera BWA w projekcie – Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra”, podczas których wykonały – w technice kolażu – przepiękne godło z Orłem Białym.

Odbył się ponadto plenerowy koncert patriotyczny w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „GRANDIOSO” pochodzącego z Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. Muzycy wykonali m.in. mazurki i polonezy F. Chopina, Majową Jutrzenkę K. Kurpińskiego, Warszawiankę, pieśń My, Pierwsza Brygada… znane pieśni żołnierskie, wojskowe i partyzanckie, które zebrani śpiewali razem z wokalistką.

W ramach projektu BWA PP zebranym rozdano także materiały edukacyjne poświęcone Symbolom Narodowym RP – były to pocztówki – powstało 9 wzorów takich kartek, m.in. z pełnym testem hymnu, z godłami Polski z kolejnych okresów historycznych, flagą oraz z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do najjaśniejszych wydarzeń z historii Polski. Dla zebranych były także klasyczne, małe chorągiewki w barwach narodowych, które tworzyły klimat wydarzenia.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Poniżej filmowa relacja z wydarzenia (kliknij w link) oraz galeria zdjęć.

https://www.facebook.com/100055727543193/videos/pcb.734412201759691/1543594772833681

Skip to content