Pasjonaci z Teatralnej w naszej Galerii

Pasjonaci z Teatralnej w naszej Galerii

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wernisaż prac uczniów ze Szkoły przy Teatralnej w Pile i Szkolnego Klubu Europejskiego przy tejże placówce. „Pasjonaci Na Teatralnej”  – to tytuł wystawy i jednocześnie całego wydarzenia, które Honorowym Patronatem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Owoce swoich pasji – malarskiej, muzycznej, plastycznej – zaprezentowali uczniowie szkoły w Galerii BWA PP.

– To wydarzenie udało się zorganizować z połączenia miłości do piękna i wiary w młodego człowieka – podsumowały organizatorki spotkania „Pasjonaci na Teatralnej, Kinga Mikołajewska, nauczycielka i opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego oraz psycholog i terapeutka Ewa Ryczkowska – obie pani z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Zorganizowały wernisaż we współpracy z Powiatem Pilskim i Galerią Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski, a dyrektor BWA PP Edmund Wolski zaprosił młodych twórców do galerii, udostępniając im wystawową salę. 

Najpierw goście spotkania – wśród nich także uczniowie innych szkół średnich m.in. I LO na Pola – posłuchali o twórczych pasjach bohaterów dnia.

Na początek o swoim hobby opowiedział Damian Niżyński, który projektuje stroje bohaterów z gier komputerowych. Są one znane m.in. bywalcom Pilkonu – Pilskiego Festiwalu Fantastyki – który skupia fanów szeroko pojętej fantastyki głównie, choć nie tylko, także miłośników komiksów, książek, seriali, czy właśnie gier planszowych i elektronicznych. O tym, jak przygotowywane są poszczególne eksponaty, jak powstają – i z jakich materiałów! – gdzie się je nabywa, jak wygląda ta twórcza, niełatwa praca i jak olbrzymią satysfakcję przynosi, opowiadał Damian.

Następnie zebrani przenieśli się w świat malarstwa i rysunku, a także innych technik twórczych, pozwalających stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Tu zaprezentowali się Roksana Orzechowska, która maluje farbami, Alina Kluk, która rysuje ołówkiem, Oliwia Kieruj – rysuje, ale i wykleja kolorowe obrazy, m.in. błyszczącymi paciorkami, Dominik Zygmunt – maluje barwne obrazy, do których inspiracje czerpie m.in. z literatury, a także Maria Marciniak (malarstwo) i Maciej Kamiennik (rysunek).

Uczniowie opowiadali o tym, jak zaczęła się ich przygoda z tworzeniem, co byłą tą iskrą, która pchnęła ich do papieru, płótna, sztalugi, farb… jakie wydarzenie sprawiło, że weszli w artystyczny świat. Często w ich opowieściach pojawiali się ich bliscy, a to „brat – mecenas” (choćby nieświadomy  „do czasu” swej roli), którego zaoszczędzone drobniaki zamieniły się w farby, a to wspierający dziadek, utalentowana babcia, czy rozumiejąca mama. Co ciekawe, kilkoro młodych twórców poczuło pociąg do sztuki w czasie pandemii, lekcji zdalnych, przymusowego spędzania czasu w domu. Bo co tu robić, gdy wyjść i spotkać się ze znajomymi nie można? – otóż można przelać swoje smutki i całą gorycz tej sytuacji na papier. To kolejny wątek, który pojawił się w opowiadaniach młodych artystów – działanie, tworzenie, sztuka pomagają im w trudnych sytuacjach, w problemach natury psychologicznej. Bo tworzenie, możliwość wypowiedzenia się w malarstwie, w rysunku – zaznaczali – w chwilach, gdy nie radzimy sobie z zalewem trudnych emocji, gdy nie możemy wyrazić wprost swoich przeżyć, gdy stres nie odpuszcza, gdy rodzi się w nas niepewność, niemożność, lęk… – pozwala „złapać dystans”, ochłonąć, a z czasem znaleźć rozwiązanie.      

Wydarzenie „Pasjonaci Na Teatralnej” to inicjatywa dwóch wspomnianych już pedagogów: Kingi Mikołajewskiej oraz Ewy Ryczkowskiej.

– Nasi „Młodzi” przedstawili swoje dokonania artystyczne. Pokazali dzieła, które powstały z aktywnej twórczości. Wszystko to wynikło z pasji, jak w nich drzemie, z potrzeby wyrażenia siebie, autorefleksji i z potrzeby konstruowania świata po swojemu – mówi Kinga Mikołajewska.

Uczniom towarzyszył na spotkaniu także dyrektor ZSpT Piotr Halama. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych m.in. Emilia Piechocka, radna Rady Miasta Piły z ramienia Porozumienia Samorządowego. Powitano także uczniów, nauczycieli, pedagogów z innych szkół prowadzonych przez powiat. Pojawiły się również rodziny i przyjaciele młodych artystów z Teatralnej.

Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości dyrektora BWAPP Edmunda Wolskiego, który udostępnił galerię młodym twórcom. BWA PP, co podkreśliła Kinga Mikołajewska, dziękując za owocną współpracę instytucji, nie po raz pierwszy wyciąga pomocną dłoń do młodzieży. To tu, przypomnijmy, przy BWA, powstała także Galeria Debiutów, gdzie swoje wystawy indywidualne mają młodzi twórcy z regionu pilskiego kończący wyższe uczelnie artystyczne, tu mogą – zwykle po raz pierwszy – zorganizować prezentację swoich prac w profesjonalnej galerii. Galeria organizuje także cykliczne spotkania z artystami dla uczniów pilskich szkół średnich pn. „O sztuce w BWA”, a młodzież następnie bardzo licznie uczestniczy w wernisażach i odwiedza całymi klasami kolejne wystawy.  

– To spotkanie bardzo ważne, które pozwala tworzącym młodym artystom poczuć się pewnie ze swoją sztuką, pokazać się „na zewnątrz”, co więcej, pokazać się w tak renomowanej galerii, co nie zdarza się często – oni już na zawsze zapamiętają ten dzień. To także inspirujące spotkanie dla tych, którzy o pasjach naszych uczniów słuchali. Być może sami odważą się tworzyć i wyjść ze swoją sztuką do innych – mówiła psycholog Ewa Ryczkowska.    

Spotkanie umilili swoim muzycznym występem Marta Gruenwald i (gościnnie) Jeremi Żurawicz. A potem przyszedł czas na oglądanie ekspozycji, pamiątkowe fotografie i słodki poczęstunek.

Skip to content