Maraton czytania wierszy Poświatowskiej

Maraton czytania wierszy Poświatowskiej

26.10.2020

W ramach realizacji zadania Kulturalna Zajawka wg Poświatowskiej w dniach 23-24.10 odbył się dzienno-nocny maraton kulturalny, podczas którego młodzież i dorośli mieli możliwość rzeczywistego poznania tekstów literackich oraz technik ich tworzenia, a także podjęli próbę stworzenia własnych tekstów (warsztaty poprowadzili pracownicy biblioteki w trybie on-line). Teksty, które czytane były przez uczestników w ramach maratonu, drukowane były wcześniej codziennie na stronach Biblioteki. Osoby chcące wziąć udział w maratonie, w komentarzach pod postem na profilu FB Biblioteki z 23.10. umieszczali nagranie z czytanym przez siebie wierszem (jeden komentarz = jeden wiersz). Na nagraniu nie musiał być utrwalony wizerunek osoby czytającej (wystarczyło by był widoczny np. czytany tekst). W nagraniu można było wykorzystać wiersze Haliny Poświatowskiej umieszczone na stronie internetowej www.biblioteka.pila.pl lub te, które codziennie prezentowane były na Facebooku, na profilu Biblioteki. Na maraton czytania wierszy Biblioteka pilska zaprosiła wszystkich czytelników, sympatyków, miłośników poezji, młodzież. Czytanie rozpoczęto wierszem „Myślę, że jest trudno…”.

Czytanie było udane; przeczytano m.in. wiersze „Bez ciebie jak”, „Bądź przy mnie blisko” i wiele innych. Licznie w maratonie wzięła udział młodzież ze Szkoły przy Teatralnej w Pile, zwłaszcza ze Szkolnego Klubu Europejskiego. Młodzież zaglądająca na stronę w czasie trwania maratonu zamieszczała tam nie tylko czytane wiersze, ale także interpretacje i utwory muzyczne do tekstów H. Poświatowskiej przeróżnych wykonawców, m.in. Eldo – znanego w Internecie interpretatora, hip-hopowca. Eldo to jeden z pseudonimów artystycznych odnoszącego sukcesy polskiego rapera, Leszka Kaźmierczaka. Artysta ten nagrywa niezmiennie od 2001 roku, a wydawane przez niego albumy cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli polskiego hip hopu. Ze szczególnym uznaniem publiczności spotkały się takie wydawnictwa muzyka jak „Nie pytaj o nią”, „Zapiski z 1001 nocy” i „Chi”, które za osiągnięcie wysokich poziomów sprzedaży zostały wyróżnione złotymi płytami. Jest on m.in. autorem utworu „Halina Poświatowska”. Realizacja projektu zatoczyła w ten sposób swoiste koło: dotykając tematów dalekiej historii, aż do spraw bardzo bliskich dzisiejszej młodzieży, z którymi się utożsamiają – jak współczesna muzyka. Wszystko to doskonale wpisało się w temat zadania, jakim było „odkrywanie tożsamości”.   

Czytanie wierszy Poświatowskiej można zobaczyć w komentarzach pod linkiem: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3436435193059312&id=189135347789329

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3436435193059312&id=189135347789329
Skip to content