Kolejne warsztaty za nami!

Kolejne warsztaty za nami!

21.09.2020

„Zatopieni w tradycji Krajny” – Warsztaty on-line z Moniką Kochanowską, opiekunem artystycznym krajeńskiego zespołu ludowego „Jabłoneczka” (18-19.09.2020r.) na temat kultury i ludowych zwyczajów na Krajnie.

Drugie spotkanie w ramach warsztatów online dotyczyło kultury ludowych zwyczajów na Krajnie.  Jego główną bohaterką była Monika Kochanowska – tancerka, solistka, wielokrotna uczestniczka konkursów oraz festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie sprawuje funkcje opiekuna artystycznego krajeńskiego zespołu ludowego „Jabłoneczka”.

Monika Kochanowska jest choreografem, tancerką, pedagogiem, dyplomowanym i doświadczonym instruktorem tańca, gimnastyki, improwizacji tańca i symboliki ciała. Pochodzi z Bydgoszczy. Ponadto jest bardzo aktywna również w innych sferach życia publicznego. Ma szereg pasji i zainteresowań. Obecnie współpracuje z wieloma formacjami tanecznymi i tancerzami jako Koordynator Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej – Przestrzeń Tańca m.in. z zespołem Krajna. Prowadzi także zajęcia z dziećmi.

Członek Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii, doktorantka IP UG. Szkoliła się pod okiem wielu mistrzów tańca, z których najbardziej znani na świecie są: Laurieann Gibson, Brian Freedman, Wade Robson, Shane Sparks, Dave Scott. Brała udział w licznych projektach tanecznych i artystycznych. Tańczyła na scenach teatralnych i operowych w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu oraz za granicą w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Serbii, Turcji reprezentując barwy naszego kraju i regionu. Ukończyła: Zarządzanie i Marketing, Filozofię oraz Wychowanie Fizyczne.

W celu realizacji tej części warsztatów przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” wraz z prelegentką odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, by tam zaprezentować kroki regionalnych tańców. Pani Monika zaprezentowała i omówiła zasady wiwatów oraz soczów. Pierwsze z nich to najbardziej rozpowszechnione, charakterystyczne tańce Wielkopolski. Są one przykładem najstarszych form tańca ludowego, tak pod względem muzycznym, jak i choreotechnicznym. Socze są równie popularne w naszym regionie. Są tańcami parowymi, pod względem choreotechnicznym podobne do powszechnie znanej polki.

Efekty pracy można zobaczyć na pierwszej części filmu: https://youtu.be/NSjTfOAVQW0

O tańcach i strojach opowiada druga część filmu – którą można obejrzeć pod linkiem:

Skip to content