Związek Artystów Plastyków – wystawa prac

Związek Artystów Plastyków – wystawa prac

11 grudnia w Małej Galerii BWA otwarto wystawę prac członków Związku Artystów Plastyków. Związek Artystów Plastyków powstał w 1990 roku. Jest Związkiem o zasięgu ogólnopolskim, który zrzesza 225 artystów. Prezesem Zarządu Krajowego ZAP jest Wacław Kubski, Prezesem Oddziału Pilskiego ZAP jest Edward Andrzej Ryłko. Związek organizuje plenery malarsko-rzeźbiarskie w kraju i za granicą. Jednym z wielu zadań ZAP było stworzenie w 2002 roku „Salonu Wielkopolskiego”, który corocznie odbywa się w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie. Członkowie Związku biorą czynny udział w aukcjach dobroczynnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i domów dziecka.

zap01.jpg zap02.jpg zap06.jpg

W wystawie wzięli udział:

  • Danuta Dagry Grabowska,
  • Ewa Jabłońska,
  • Krystyna Magdziak,
  • Ewa Rudnicka,
  • Joanna Rutkowska,
  • Edward Andrzej Ryłko,
  • Irena Starzecka,
  • Irena Żychowska.

zap03.jpg zap07.jpg zap05.jpg

Danuta Dagry Grabowska – urodzona w 1946 r. w Pile. Malarstwem zajmuje się od 1977 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, tapeart, książkę artystyczną, poezję konkretną, sztukę poczty. Wystawy zagraniczne: Mars Expo – USA 1993; Mailart Project – Niemcy 1993; Expo Sicono – Portugalia, Francja 1993; Mailart – Sarajewo 1994,. Amsterdam, Museum Silance 1994; Ważniejsze wystawy krajowe: BWA Konin; BWA Szczecin; SBWA Warszawa; Galeria EL w Elblągu; Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej. Ewa Jabłońska – urodzona w Pile, od ponad dwudziestu lat związana z nauczaniem plastyki w pilskich szkołach podstawowych i gimnazjach. Studia wyższe uzupełniła studiami podyplomowymi ze sztuki na Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, członkini Związku Artystów Plastyków. Swój warsztat malarski (głównie olej na płótnie, suchy pastel i akwarela) doskonali corocznie na licznych plenerach, organizowanych m.in. przez Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (InSEA). Należy do Związku Plastyków od 1997 r., do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „JELO” oraz do Lemon Street Gallery w Wisconsin (USA), gdzie w 2006 r. miała swoją indywidualną wystawę. W 1997 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Piły za pracę twórczą i organizacyjną w sferze kultury. Poza malarstwem pasjonują ją podróże, projektuje wnętrza mieszkalne i ogrody, interesuje się zabytkami kultury materialnej świata i kinematografią. Krystyna Magdziak – urodzona w Wielkopolsce, ukończyła Studia Pedagogiczne. Pasjonuje się malarstwem oraz ceramiką artystyczną. Tworzy obrazy, głownie techniką olejną oraz rzeźbi w glinkach ceramicznych. Zafascynowana pięknem natury stamtąd czerpie tematy swoich prac. W ciągu kilkunastu lat aktywności artystycznej uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych jak również pokazuje swój dorobek na wystawach indywidualnych. Do ważniejszych z nich należą: Pokonkursowa Ogólnopolskiego Konkursu „Mój pejzaż” – 2001 r. w Ciechanowie; Poplenerowa w 2002 r. w Żaganiu; 2001 r. w Poznaniu; 2003 r. w Wilnie, 2004 r. w Kanadzie; 2008 r. w Niemczech. Ewa Rudnicka z domu Jakubiak. Uprawia malarstwo sztalugowe techniką olejną, akwarelową i pastelami. W swoich pracach preferuje kolor i ruch, tematami są zarówno ludzie i przyroda, jak i reprezentowany przez koty, świat zwierząt. Ostatnio fascynuje się również projektowaniem wnętrz i fotografią. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym ZAP i środowisk artystycznych skupionych wokół Stowarzyszenia Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

zap04.jpg zap08.jpg zap09.jpg

Joanna Rutkowska – Licencjat z Plastyki w 1995 r. Członkini „Biura Współpracy Europejskiej” – Dział Malarski. Wystawy indywidualne: 2000 r. – „Upadłe anioły”; 2001 r. – „Żywioły z szafy”; 2004 r. –„Krótkie wydarzenia uszyte z barwnych wyobrażeń”. 2004–2005 – udział w programie TVN 24 – „Styl”. Projektantka awangardowej Mody „Uniwersal Studio” w Szczecinie. Brała udział w pokazach i targach Mody w „Cafe Jerzy” Teatrze Kameralnym; 2006 r. – „Gabinet przewrotnych złudzeń”; 2007 r. – „Słodko-cierpkie” w Pile; 2009 r. – „Za drzwiami duszy”. Edward Andrzej Ryłko – urodzony w 1952 r. w Kamieniu Pomorskim. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku 1975 uprawia rzeźbę w drewnie, brązie, piaskowcu i marmurze. Specjalizuje się w rzeźbie sakralnej. Współpracuje z konserwatorami zabytków wykonując prace odtworzeniowe dawnych rzeźb. Wystawiał indywidualnie m.in. w Pile, Lubaszu, Świnoujściu. Uczestniczy w licznych wystawach zbiorowych, bierze czynny udział w Salonie Wielkopolskim oraz w konkursach rzeźbiarskich. Jego prace są w zbiorach watykańskich oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Australii, Włoszech. Irena Starzecka – ukończyła Liceum plastyczne w Szczecinie, studiowała na PWSSP w Gdańsku na Wydziale Pedagogicznym. Dyplom ukończenia uzyskała w 1984 r. Bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych oraz w wystawach zbiorowych (Chełm, Zamość. Ożarów, BWA w Sopocie. (I miejsce), Piła, Koszalin, Czarnków. Wystawy indywidualne i zbiorowe: Chełm, Zamość, Lublin, Tuchola, Koszalin, Szczecinek, Borne Sulinowo, Poznań. Większość prac znajduje się w posiadaniu u osób prywatnych w kraju i zagranicą: (Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria, Anglia, USA). Irena Żychowska – urodzona 20. 10. 1932 roku na Wołyniu. Absolwentka Politechniki Gdańskiej Wydziału Architektury w 1957 roku – mgr. inż. architekt. Pracowała w Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli. Od 1985 roku intensywnie zajmuje się malarstwem. Szczególnie bliskie są jej pastele i akwarele oraz obrazy olejne. Swoje prace wystawiała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i w Niemczech. W latach 1999–2001 po wystawach „Doroczny Salon” otrzymała od publiczności tytuł artysty roku.

zap10.jpg zap12.jpg zap11.jpg

Skip to content