Zapraszamy na promocję książki Marka Lapisa: „Biało – Czerwona”

Zapraszamy na promocję książki Marka Lapisa: „Biało – Czerwona”

– Patrzeć przez obiektyw Marka Lapisa to jak czytać doskonały reportaż…

Serdecznie zapraszamy na promocję książki fotograficznej „Biało-Czerwona”, Marka Lapisa, artysty wizualnego, fotografa dokumentalisty, członka zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski. Premiera ogólnopolska wydawnictwa odbyła się 5 marca w Leica Gallery w Warszawie. Pilska promocja książki – 9-letniego projektu dokumentalnego – będzie miała miejsce w naszej Galerii BWAiUP w środę, 24 kwietnia, o godz. 19.00.

Książka i eBook wydane zostały na dwóch rynkach: polskim i amerykańskim. Porozmawiamy o dyskursie w obrazowaniu przemian w czasach transformacji na wielu płaszczyznach oraz o realizacji projektów długoterminowych i rynku photobooków w Polsce.

Będzie możliwość zakupu książki, co szczególnie atrakcyjne, ponieważ wydawnictwo ma niski nakład.

 

Zapraszamy!

Pilska premiera książki

Marek Lapis: „Biało-Czerwona”

Spotkanie: środa, 24 kwietnia, godz. 19:00

Biuro Wystaw Artystycznych

ul.S. Okrzei 9/2, Piła

Wstęp bezpłatny.

 

„Biało-Czerwona” to wieloletni projekt społeczny dokumentalisty Marka Lapisa, który posługując się medium fotografii, na kanwie dwóch barw, portretuje polskie społeczeństwo. Niby je znamy, ale spójrzmy z innej perspektywy. Marek zadaje zdjęciami pytania, często takie, które uwierają. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych i politycznych, barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej.

Projekt powstawał między 2009 a 2017 rokiem i został zakończony wydaniem albumu pod tym samym tytułem.

W listopadzie 2017 roku na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbył się wernisaż wystawy tego samego projektu, obecnie wystawa jeździ po Polsce.

 

__________________________________________

 

Marek Lapis – ur. 1968. Gnieźnianin, rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Absolwent Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. które prowadzi w Towarzystwie Osób Niesłyszących w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST; później pracował we własnej Agencji Fotograficzno-Reklamowej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf ONZ na Światowej Konferencji ONZ COP 14. W 2012 roku był autorem projektów fotograficznych, realizowanych na zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Zdrowia. Ceniony animator życia kulturalnego w całej Wielkopolsce, kraju i za granicą. Przewodniczący i członek jury w licznych konkursach fotograficznych. Zdjęcia w zbiorach prywatnych oraz w muzeach w Polsce i za granicą.

Zwycięzca i finalista wielu konkursów m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Prix de la Photographie Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Monochrome Awards London, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Monovision Awards London, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura.

Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.

Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. – W fotografii interesuje mnie przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie – mówi.

Fotografia jest dla niego profesją i pasją.

 

____________________________________________________________

 

Kilka słów o Projekcie dokumentalnym Marka Lapisa „Biało-Czerwona”.

 

– To długoterminowy temat. Zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę. Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym się nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych Polakach opowiedziana na kanwie dwóch barw, w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Książka fotograficzna będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń.

Za koncept artystyczny albumu  i  fotoedycję zdjęć odpowiadał Adrian Mirgos,z wykształcenia grafik komputerowy i fotograf. Przez ostatnie lata prowadził największy na świecie magazyn fotografii czarno-białej Vieworld.

 

Z „Wprowadzenia” do książki autorstwa Alicji Kusiak-Browstein:

(…) Patrzeć przez obiektyw Marka Lapisa to jak czytać doskonały reportaż. Jego zdjęcia są zogniskowane, a jednocześnie panoramiczne. Jest w nich epika i akcja, surowa przejrzystość kompozycji fotografii dokumentalnej i skomplikowana konstrukcja zakodowanych w niej znaczeń, poetycka refleksja i pieczołowitość dla detalu, a przede wszystkim — zaproszenie do dialogu. (…)

Fotografie Marka Lapisa są nasycone znaczeniami, a przez to niemal alegoryczne. W centrum tych alegorii znajdujemy jednak nie naród, lecz pytanie: czym jest wspólnota narodowa, jeśli postrzegamy ją poprzez zbiorowe podejście do jej najważniejszego symbolu?

Obrazy w Biało-czerwonej są dynamiczne, czasem nawet agresywne. Ich energia ma źródło w świeżości spojrzenia, które – dalekie do naiwności – posiada cenną wartość jaką jest intelektualna spostrzegawczość i wynikające z niej zdziwienie. Marek Lapis jest z temperamentu etnologiem, archeologiem, historykiem i archiwistą. Jego fotografia jest na wskroś antropologiczna. Autor poważnie traktuje obiekty swoich zdjęć, odbiorców, a przede wszystkim swoją misję dokumentalisty (…)

 

Skip to content