Wernisaż prac Stanisławy Neubauer i występ kapeli kaszubskiej Manijôcë

Wernisaż prac Stanisławy Neubauer i występ kapeli kaszubskiej Manijôcë

24.07.2020

Z tradycją w nowoczesność czyli barwne światy Stanisławy Neubauer

 

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Stanisławy Neubauer „Z kaszubskiej ziemi, z wielowiekowej tradycji”, który odbędzie się w piątek, 7 sierpnia, o godz. 19.00 w naszej Galerii. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Stanisława Neubauer jest rodowitą Kaszubką. Urodziła się w Somoninie. Zajmuje się twórczością malarską, rękodziełem i fotografią. Dekoratorka wnętrz, projektantka mody, autorka witraży oraz laureatka wielu nagród na międzynarodowych wystawach porcelany. Tworzy od blisko 40 lat. Działalność artystyczną rozpoczęła wystawą fotografii w 1982 roku. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie i Studium Pedagogicznego w Gdańsku.

Stanisława Neubauer specjalizuje się w kaszubskim folku. W swojej twórczości posługuje się wieloma technikami, od malarstwa akrylowego, olejnego po fotografię. Maluje porcelanę i szkło, tworzy witraże, biżuterię, projektuje wnętrza i odzież z wzorami kaszubskimi, ale i przez siebie zaprojektowanymi. Jest autorką upominków kaszubskich. Prowadzi z mężem firmę reklamową oraz sklep z twórczością artystyczną i ludową Kaszub „Galerię Neubauer”. Pracuje z dziećmi – jest inicjatorką dziecięcych sukcesów plastycznych. Nieustannie dzieli czas miedzy pracę w agencji reklamowej a twórczość sensu stricte. Jej bogaty dorobek i różnorodność obszarów w jakich się porusza w swojej twórczości zadziwia i zachwyca.

Niezwykle ciekawie prezentują się prace malarskie artystki. Stanisława Neubauer tworzy obrazy jaskrawe, o mocno nasyconych kolorach. „Obrazy te niczym uchylone okna odkrywają nieco zakamarki duszy tej wrażliwej artystki i pozwalają poznać jej wewnętrzny świat przepełniony wielobarwnymi emocjami. To kobieca kraina emanująca ciepłem, miłością, subtelnością” – pisano o tej twórczości.

Maluje tradycyjne kaszubskie domy, obiekty sakralne, ale i  postaci aniołów i  świętych, portrety, kwiaty.

Bardzo ciekawy i często prezentowany na wystawach jest cykl obrazów inspirowanych motywami kaszubskimi – to prace o dynamicznej linii i żywej kolorystyce. Charakterystyczne wzory kaszubskie, kwiaty, liście znane z tradycyjnych haftów, zostały tu przeniesione na płótno. Te „pędzlem haftowane” „kwiaty uśpione dotąd na serwetkach, obrusach, strojach regionalnych otrzymały nowe życie” – pisano o tej kolekcji.

Bo – co charakterystyczne dla Stanisławy Neubauer – tradycyjne kaszubskie wzory przekształca ona często w nowe formy i kolorystyczne rozwiązania. Artystka zestawia je w nieoczekiwany sposób, dodaje im jaskrawości, tła, wtapia w nowe konteksty – czyniąc dawne wzory bardziej nowoczesnymi i stąd – zwłaszcza dla młodszego pokolenia – także atrakcyjnymi. Z zamiłowaniem przenosi je następnie na projektowaną przez siebie odzież – koszulki, sukienki i sportowe bluzy, torby, poduszki, kubki i inne elementy dekoracyjne, dając im drugie życie. Takie działanie stało się misją i priorytetem jej twórczości – pielęgnowanie kaszubskiej tradycji, dbałość o zachowanie tradycyjnych wzorów regionalnych, ale jednocześnie takie ich przedstawianie, by wtopiły się w nową rzeczywistość i nowe potrzeby współczesnego społeczeństwa. Z takiego założenia zrodził się koncept jej twórczej działalności. Zwłaszcza odzież projektowana przez artystkę cieszy się dużą popularnością – jedną z nabywczyń sukienek Stanisławy Neubauer była Krystyna Stańko, która występuje w nich na estradzie śpiewając jazz po kaszubsku.

Stanisława Neubauer zawsze była zauroczona przyrodą, malarstwem, haftem i światem barw – wyznaje. To zauroczenie przeniosła wprost do swoich prac.

W malarstwie artystki na szczególną uwagę zasługują pejzaże – bajecznie kolorowe, budujące światy rajskie, optymistyczne, naenergetyzowane słonecznym światłem i emanujące pełną paletą barw. Realizm łączy się tu z abstrakcją. Pejzaż tworzony jest na prostych motywach oraz kompozycjach. Ważna jest symetria, często geometryczny układ i – przede wszystkim – wspomniany już intensywny kolor. Malownicze, wielobarwne połacie pól, areały zbóż, wzgórza porośnięte żywą roślinnością, ekstremalnie nasycone czystym kolorem, od czerwieni, poprzez pomarańcze i pomarańczowe żółcienie oraz odcienie zieleni – układają się tu warstwowo, jedne nad drugimi, albo też pasmami w pionie, wypełniając całkowicie przestrzeń obrazu. U stóp pagórków – jak grzyby po deszczu – wyrastają urocze kaszubskie domki, zbudowane na drewnianych szkieletach ze słupów i rygli, z czerwonymi dachami oraz malutkimi okienkami, charakterystycznymi dla tradycyjnego budownictwa kaszubskiego. Uroku pejzażom dodają drewniane płotki otaczające domostwa – nieregularne, żywe, ujmujące. Gdzieś dalej rolnik orze pole, przy drodze stoi wóz drabiniasty, a na niebieskiej do granic niebieskości wodzie jezior pływają łódki i żaglówki… To krajobrazy ze snu i z marzenia. Takie Kaszuby, „sielskie, anielskie” jawią się artystce i takie pokazuje je światu.

Poszczególne elementy krajobrazu są przy tym uproszczone: ich specyfika często wyrażona zostaje wyłącznie kolorem, a także kształtem nadanym im surowym, często czarnym, obrysem. Gruba kreska, proste pociągnięcia pędzlem, barwne plamy zamknięte w znajome kształty – to  charakterystyczny dla pejzażu Stanisławy Neubauer patent. Dzięki takiemu rozwiązaniu budowane przez autorkę widoki często do złudzenia przypominają witraże. Przyglądając się stworzonemu krajobrazowi, niezwykle łatwo wyobrazić sobie kaszubskie rzepaczysko i  odróżnić je od koniczyniska, lucerniska czy żytniska. To specyficzna geometria, która dzieląc poszczególne elementy krajobrazu na kolorowe odłamki jednocześnie buduje przestrzeń czystą i spójną. Wielowymiarową, ale jednolitą, uporządkowaną. Ta taktyka pozwala autorce bawić się kolorem i jego intensywnością właściwie bez konsekwencji. Przy tak szerokiej gamie kolorów i jednoczesnej ich jaskrawości to rozwiązanie wydaje się być idealnym zabiegiem.

Stanisława Neubauer swoje słoneczne i arcykolorowe obrazy maluje głównie jesienią i zimą. – Malowanie to mój sposób na słotę – przyznaje. Najpewniej też w tych właśnie okresach tworzy swoje witraże. Ich kolorystyka jest podobnie witalna i energetyzująca otoczenie. Tematyka, natomiast, bardzo szeroka: autorka projektuje i maluje tu sceny religijne, postaci świętych, anioły, ptaki, kwiaty, żaglówki na wodzie, pejzaże kaszubskie oraz samych Kaszubów w regionalnych strojach.

Porcelana i malowanie na szkle to kolejne istotne formy artystycznej wypowiedzi Stanisławy Neubauer. Porcelaną zajmuje się od ok. dziesięciu lat. Jej pasja zrodziła się na warsztatach prowadzonych przez Marię Hoch z Chmielna. To artystka, która przez 38 lat mieszkała w Szwecji i tam, prawie przez ćwierć wieku, szkoliła się w malowaniu porcelany. Po powrocie do kraju swoją pasją zaczęła zarażać innych, organizując warsztaty. To dzięki niej Pani Stanisława nauczyła się tej niełatwej sztuki i stworzyła mnóstwo fantastycznych wzorów, które zdobią dziś filiżanki, talerzyki, kubki, figurki. Niektóre eksponaty zdobyły sławę, także międzynarodową. Należą do takich choćby pokrywane geometrycznymi wzorami figurki nasrożonych byczków, które zdobyły nagrodę na międzynarodowej wystawie w Mediolanie. Stanisława Naubauer maluje także figurki kobiet. Te otrzymały suknie z delikatnymi kaszubskimi wzorami. Były i krasnale w strojach kaszubskich, tancerki, anioły, psy, koty…

Zachwyca także malowana porcelana stołowa, zwłaszcza monochromatyczna kolekcja ornitologiczna prezentowana na talerzach. Seria z zimorodkiem, czaplą, kurami, gołębiami wyraźnie kontrastująca z innymi, bogatymi kolorem, pracami zadziwia, prezentując szeroki wachlarz zainteresowań twórczych autorki.

Swoich reprezentantów pokrytych ciekawymi wzorami autorstwa Stanisławy Neubauer – kwiatowymi, geometrycznymi, kaszubskimi – mają także dzbanki, naczynia na śmietanę i miód, serwisy kawowe, zgrabne filiżanki ze spodkami, wysmukłe wazony, ozdobne szkatułki, świąteczne jajka czy dekoracyjnie malowane płytki z pejzażami.

Oryginalnie prezentuje się szkło – białe i mleczne – ręcznie zdobione m.in. biżuterią, masami plastycznymi, kolorem. Stanisława Neubauer maluje także na tkaninach, projektuje biżuterię, często inspirowaną kaszubskim haftem.

– Kiedyś malowałam tak, by to podobało się innym: realistycznie, a także zachowując kaszubskie wzornictwo jeden do jednego. Ale to nie do końca podobało się mnie samej. Dużo czasu minęło nim zaczęłam malować to, co sama czuję i tak, jak sama bym chciała. W końcu postanowiłam regionalizm kaszubski połączyć z czymś nowocześniejszym. Stąd właśnie ta moja kolorystyka, szeroka paleta ostrych barw, stąd plamy koloru i nowe kształty. To już nie tylko dopracowywanie ładnych, realistycznych pejzażyków. Realistyczny krajobraz kaszubski jest naprawdę piękny, ale wyobraźnia i odpowiednie techniki pomagają pokazać go na mój własny sposób. To ma dla mnie znaczenie. Teraz moje prace nie tylko prezentują bogactwo kaszubskiej tradycji, ale i opowiadają o mnie – wyjaśnia  artystka.

Galerie Stanisławy Neubauer, w których można kupić jej prace, znajdują się w Kartuzach przy ul. Jeziornej oraz w Wejherowie przy placu Jakuba Wejhera 18. Dostępne są również w sklepie internetowym pokaszubsku.pl. Oprócz bogatej oferty rękodzieła ludowego, strojów, pamiątek i upominków z motywami kaszubskimi sklep posiada także luksusowe i gustowne akcesoria dekoracyjne. Znajdziemy tu wyroby ze szkła, ceramikę, porcelanę, lalki, zabawki, książki, obrazy, odzież. Dostępne są wyroby rękodzielnicze z drewna, metalu i kamienia. Wiele z nich wykonywanych jest ręcznie przez lokalnych artystów i twórców.

Wieczór uświetni występ kapeli kaszubskiej Manijôcë z gawędziarzem Rafałem Potrykusem, który także gra na diabelskich skrzypcach oraz bębnie. W repertuarze grupy są tradycyjne utwory kaszubskie, jak również utwory zwane biesiadą kaszubską. Wiele z tych utworów znalazło się na liście przebojów Radia „Kaszëbë”.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Na spotkanie zapraszają: Powiat Pilski oraz Galeria BWAiUP.

 

 

 

Skip to content