Inne światy/ Inne perspektywy Barbary Pierzgalskiej – Grams. Wernisaż

Inne światy/ Inne perspektywy Barbary Pierzgalskiej – Grams. Wernisaż

PIŁA  W Galerii BWA: wspaniałe prace, ciekawa aranżacja

Mimo wakacji tego wieczoru nikt w Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile nie narzekał na brak gości. Było tłumnie! A odbywał się wernisaż wystawy prac Barbary Pierzgalskiej – Grams „Inne światy/ Inne perspektywy”. Oglądający zachwyceni – autorka ukontentowana! Zaprezentowano tkaniny unikatowe, pastele, akryle oraz kolaże – w tym najnowsze prace artystki. Zachwyciła ciekawa aranżacja, zawłaszczająca w przestrzeń ekspozycji także patio Galerii.

Barbara Pierzgalska – Grams to obecnie mieszkanka Przyłęk (gm. Trzcianka), a także związana z Łodzią, gdzie rozpoczęła się jej przygoda z tkaniną. Wszystko zaczęło się od… pracy dla przemysłu włókienniczego, od projektowania wzorów dla przemysłu odzieżowego, jedwabniczego i lnianego w latach 70. ubiegłego wieku.  – Te lata pracy nauczyły mnie ogromnej dyscypliny, ponieważ praca w przemyśle ogranicza możliwości projektanta. Trzeba projektować w ściśle określonych ramach. A te ramy nie zawsze nam się podobały… – mówiła podczas wernisażu B. Pierzgalska – Grams.  Wspomniane ograniczenia spowodowały, że B. Pierzgalska postawiła ostatecznie na tkaninę unikatową – artystyczną. Tak narodził się jej styl – romantyczny, zwiewny, subtelny. Dziś tworzy także przepiękne pastele, akryle, kolaże, budując swoje niezwykłe, liryczne światy.

Wystawa „Inne światy/ Inne perspektywy” to – z jednej strony – wystawa retrospektywna, na której prezentowane są owe unikatowe tkaniny, prace, z którymi Barbara Pierzgalska – Grams jest najbardziej kojarzona. Te, z przenikającym przez nie światłem, opadają swobodnie z sufitu pilskiej galerii dzieląc i łącząc jednocześnie poszczególne przestrzenie miejsca w jedną, budując głębię i magię tego niezwykłego świata…  Z drugiej strony ekspozycja pokazuje suche pastele, akryle i – najnowsze prace artystki – miniatury oraz kolaże ścienne. Te ostatnie – z elementami tkanin – kapitalnie wpisują się w stworzoną przez artystkę krainę.

Jedność i spójność wystawy – to jej siła. Wchodząc do galerii wnikamy w utkany przez Barbarę Pierzgalską – Grams świat, chodzimy jego uliczkami, które noszą dotykające uczuć i najbardziej intymnych przeżyć nazwy (Granica możliwości, Myśli o zmierzchu, Zapamiętane, Najważniejszy, W tajemnicy, Nokturn). Po czym – jak po nitce – opuszczamy zamkniętą przestrzeń skuszeni rozstawionymi wokół „woreczkami przeżyć”. Jesteśmy na patio wynosząc z sobą dopiero co poznane bądź odkryte na nowo emocje. Każde przywrócone – nawet najbardziej bolesne – przeżycie, naznaczone jest tu znakiem, emblematem – pomarańczową iskrą rzuconą na płótno czy tkaninę, będącą jak krzyż na drogę, błogosławieństwo, światełko zapalone w tunelu.

To bardzo głęboka i niezwykle spójna ekspozycja. Przemyślana w każdym szczególe. Jej niezwykłość została doceniona przez gości wernisażu. Uznaniu i pochwałom nie było końca.

– W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego gratuluję pani tej przepięknej wystawy. Takie prace może stworzyć tylko wyjątkowo wrażliwa osoba. Życzę, by pani odrywała kolejne inne perspektywy i inne wymiary – na pewno ma ich pani jeszcze wiele w swojej głowie i w swoim sercu. Serdecznie gratuluję – mówiła Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty.

– Barbara Pierzgalska wbrew popularnym dziś koniunkturalnym modom, posiada odwagę tworzenia sztuki, w której „zakodowane” są szeroko pojmowana duchowość, wrażliwość i liryczna nastrojowość. Jak sama deklaruje: stara się w tworzonej przez siebie sztuce realizować, tak często poddawane dziś w wątpliwość tradycjonalistyczne hasło: „Dobro-Prawda-Piękno”– mówi Rafał Boettner-Łubowski, autor komentarza do wystawy.

Minirecitalem fortepianowym uświetnił wieczór Piotr Grelowski, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Mozarta – Mozarteum University w Salzburgu.

 

 

Skip to content