27.10.2017 (piątek) godz. 19.00 „ALFABET WŁOCŁAWSKI”.

27.10.2017 (piątek) godz. 19.00 „ALFABET WŁOCŁAWSKI”.

 

 

Wystawa zorganizowana przez włocławską Galerię Sztuki Współczesnej w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile daje pierwszą od dawna możliwość zetknięcia się z pracami artystów z terenu dawnego województwa włocławskiego poza jego granicami. Spotykają się na niej zaproszeni twórcy – przedstawiciele kilku pokoleń. Nie stworzyli oni jednorodnego środowiska artystycznego, dlatego możemy zobaczyć prace różnorodne pod względem tematycznym i formalnym. Mimo że oscylują one wokół głównych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby i tkaniny artystycznej, a tematami są m.in. pejzaże i portrety, to jednak sposób ujęcia treści oraz forma zabierają nas za każdym razem w inną podróż.

Tytuł wystawy – Alfabet włocławski – nie jest przypadkowy. Alfabet to zbiór różnych liter, z których każda ma inny kształt, inny dźwięk – czyli indywidualną formę. Tak jest też z artystami – stanowią oni indywidualne byty, których prace odzwierciedlają odrębność każdego z nich. Zestawiając jednak te prace razem, tak jak Iitery, możemy uzyskać nową jakość.

Wystawione dzieła to najbardziej aktualne realizacje autorów, które pokazują ich twórcze zainteresowania i poszukiwania. Zwiedzający wystawę może tym samym uczestniczyć w konfrontacji różnorakich postaw, wyobrażeń i wrażliwości. (…)

Patrząc na zgromadzone dzieła możemy zrozumieć, co znaczy słowo różnorodność. Każdy z artystów kreuje bowiem swój niepowtarzalny styl, często diametralnie różny od innych. Wystawa Alfabet włocławski z jednej strony jest więc konfrontacją różnych artystycznych postaw, z drugiej zaś to prawdziwy elementarz dla wszystkich, którzy chcą poznać dzieła artystów tworzących na terenie byłego województwa włocławskiego.

Monika Wudarska

 

.

.

MAGDALENA BEZAT

Urodziła się 1979 roku w Łodzi. Ukończyła Liceum Plastyczne w Łodzi oraz Studium Teatralno -Filmowe. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Tkaniny i Ubioru. Od 2014 roku doktorantka na macierzystej uczelni. Swoje prace wystawiała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju iza granicą. Nauczyciel rysunku i malarstwa oraz sztuki stosowanej w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych we Włocławku. Nagrodzona Laurem Prezydenta Włocławka w dziedzinie plastyki w 2017 roku. Działania plastyczne w obszarze tkaniny i malarstwa. Należy do Nowej Grupy Kujawskiej.

ANTONI BISAGA

Urodził się w 1940 roku w Makowie Podhalańskim. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studia w Katedrze Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocła­wiu. Był projektantem w Zakładach Ceramiki Stołowej we Włocławku. Miał ponad 30. wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 100. wystawach zbiorowych. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką, medalierstwem, rysunkiem i projektowaniem wnętrz. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje rzeźba sakralna.

LETOSŁAWA CHARASZKIEWICZ

Urodziła się w Duninowie k/Płocka. W 1969 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. Fijałkowskiego, z ubioru w pracowni prof. W. Borowskiej i z grafiki w pracowni prof. S. Krygiera. Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych izbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i dzianiną unikatową.

WIESŁAW DEMBSKI

Urodził się w 1933 roku w Ciechocinku. Zmarł w 2017 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni­ Orłowie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Przez wiele lat pracował na macierzystej uczelni. W 1996 uzyskał tytuł profesora. Brał udział w ponad 200. wystawach zbiorowych. Otrzymał ponad 50 nagród iwyróżnień. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych. Zajmował się grafiką, malarstwem, rysunkiem oraz rzeźbą i instalacją.

ANDRZEJ FRONCZAK

Urodził się 1959 roku w Brześciu Kujawskim. Miał 41. wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 90. wysta­wach zbiorowych i w ponad 30. plenerach malarskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród iwyróżnień. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

JERZY JABCZVŃSKI

Urodził się w 1979 roku we Włocławku. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w Pracowni Biżuterii prof. A. Szadkowskiego i w Pracowni Malarstwa prof. A. Gieragi. Zajmuje się malarstwem i mikroinstalacją. Jest pracownikiem Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Należy do Nowej Grupy Kujawskiej.

IWONA MONIKA KRUSZCZVŃSKA

Urodziła się w 1981 roku we Włocławku. Studia w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w 2005 roku. Malarstwo to dla niej emocjonalna forma wypowiedzi. Należy do Nowej Grupy Kujawskiej.

MARIUSZ KONCZALSKI

Urodził się w 1961 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. Borysowskiego w 1984 roku. Miał ponad 25 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 100. wysta­wach zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i ilustracją książkową. Od 2015 roku zajmuje się wystawiennictwem w Centrum Kultury „BROWAR B” we Włocławku.

TOMASZ LEWIŃSKI

Urodził się w 1969 roku we Włocławku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Miał kilkanacie wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

PAWEŁ NOWAK

Urodził się w 1956 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego odbył w latach 1979-1986. Dyplom w zakresie Malarstwa uzyskał w 1986. Jest członkiem ZPAP Okręgu Toruńskiego. Uczestniczył w około 50. wystawach zbiorowych. Miał około 20.wystaw indywidualnych. Otrzymał około 30. nagród iwyróżnień. Jest twórcą techniki własnej reliefowej w papierze. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem reliefowym w papierze, malarstwem, rysunkiem i asamblażem.

BARBARA PAKULSKA

Urodziła się w 1961 roku w Warszawie. Ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego im. H.Modrzejewskiejw Zakopanem. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Zajmuje się tkaniną artystyczną. Lubi eksperymenty w z zastosowaniem niekonwencjonalnych technik i surowców tkackich. Jest instruktorką w Pracowni Edukacji Plastycznej Centrum Kultury „BROWAR B” we Włocławku.

JANINA TWARDY

Urodziła się w 1943 roku we Włocławku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ze specjalizacją z grafiki warsztatowej. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych. Miała wiele wystaw indywidualnych. Jest laureatką wielu nagród iwyróżnień. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malar­stwem temperowym oraz tkaniną artystyczną. Jest instruktorką w Pracowni Edukacji Plastycznej Centrum Kultury „BROWAR B” we Włocławku. Należy do Nowej Grupy Kujawskiej.

KRZVSZTOF WALCZEWSKI

Urodził się w 1950 r.w Serokomli na Podlasiu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ze specjalizacją z malarstwa. Wystawiał w Polsce i poza granicami kraju. Brał udział w wystawach zbiorowych rodowiskowych i poplenerowych. Zajmuje się głównie malarstwem akwarelowym. Prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

KRZVSZTOF WIŚNIEWSKI

Urodził się w 1960 roku w Chełmży. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Tworzy surrealistyczne kompozycje odwołujące się do malarstwa romantycznego z głęboką poetyką i metaforą. Należy do grupy malarzy uprawiających realizm magiczny. Operuje paletą błękitów, fioletów i zieleni. Kolorystyka w jego malarstwie ma znaczenie symboliczne.

ADAM ZAPORA

Urodził się w 1979 roku we Włocławku.jest historykiem sztuki, krytykiem, muzealnikiem, malarzem, rysownikiem i grafikiem. Jest autorem wielu wystaw muzealnych i publikacji z zakresu sztuki. Swoje prace prezentował na 41 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plasty­ków. Wyróżniony w konkursie Dzieło Roku ZPAP O/Toruń. Nagrodzony Laurem Prezydenta Włocławkaw dziedzinie plastyki w 2014 roku.

 

Adam Zapora, Sąd ostateczny, akryl na płótnie, 159 x 200 cm, 2013-2016

 

 

Wiesław Dembski, Biała orchidea, 54 x 65 cm, 2003

 

 

Krzysztof Wiśniewski, Ateńskie lato, olej na płótnie, 80 x 120 cm, 2017

 

 

Tomasz Lewiński, MiN, olej na płótnie, 60 x 60 cm, 2015

 

 

Andrzej Fronczak, Zamglenie I, tech. własna, 70 x 100 cm, 2017

 

 

Paweł Nowak, technika reliefowa, papier, 100 x 100 cm, 2015

 

Skip to content